ABD’li şirketlerden kürtaj için seyahat masrafını karşılama vaadi

Getty Images

ABD’de Yüksek Mahkeme’nin kararının akabinde, milyonlarca ABD’li bayan kürtaj erişimini kaybederken, ortalarında JP Morgan, Facebook’un sahibi Meta ve Disney’in de ortalarında bulunduğu büyük şirketler, kürtaj olmak için seyahat edecek çalışanlarının masraflarını ödeyeceğini duyurdu.

Yüksek Mahkeme’nin kararı, bayanların kürtaja erişime anayasal hakkını ortadan kaldırırken, tek tek eyaletlerin kürtajı yasaklayabilmesininin önünü açtı.

Amazon üzere kimi başka şirketler de misal atılımlar yaptı.

Ancak daha sonra, sayıları giderek artan şirketler, çalışanlarının kürtaj için seyahat masraflarını sıhhat sigortaları aracılığıyla karşılayacaklarını duyurdular.

Disney’in Florida eyaletindeki bir tesisinde 80 bin kişi çalışıyor. Florida Valisi 15 haftadan sonraki gebeliklerde kürtajı yasaklayan kararı imzaladı ve 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek.

Bankacılık devi JP Morgan’da ABD’deki çalışanlarına “yasal kürtaj” için seyahat masraflarını karşılayacaklarını açıkladı.

Bir başka ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs da 1 Temmuz’dan itibaren kürtaj için seyahat edeceklerin masraflarını karşılayacaklarını tabir etti.

Vogue mecmuasının yayımcısı Conde Nast, giysi markası Levi Strauss ile Lyft ve Uber de misal kararlar alacağı açıklandı.

Related Posts

Bir cevap yazın