Aleksis Çipras: Türkiye’nin yükselişi bizi endişelendiriyor

Yunanistan ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifak (SYRIZA) Önderi Aleksis Çipras, Türkiye’nin dış siyaset atılımlarıyla ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Brüksel merkezli “Euractiv” haber sitesine mülakat veren Çipras, Yunanistan’ın son periyotta izlediği dış politikayı eleştirerek, Türk-Yunan ilgilerindeki meseleleri kıymetlendirdi.

“Türkiye’nin milletlerarası alandaki rolü yükselişte”

Çipras, telaffuz seviyesinde artan gerginliğin kendisini endişelendirdiğini lisana getirerek, “Bizi endişelendiriyor zira Türkiye’nin milletlerarası alandaki rolü şu an yükselişte.” yorumunu yaptı.

“Türkiye’nin yükselişi bizi endişelendiriyor”

Türkiye’nin “yatıştırıcı güç” imajına dikkati çeken Çipras, “(Türkiye) Ukrayna’da barış için arabulucu olmak isteyen bir güç ve hem Batı’nın hem de Doğu’nun gözünde yükselişte. Bu, bizi endişelendiriyor. Çünkü Yunanistan, yalnızca sabit dış siyaset dogmasını terk etmiyor, birebir vakitte günün sonunda üçüncü güçlerin satranç tahtasındaki piyonu haline gelen, Batı’nın uysal ve sadık müttefiki de oluyor.” tabirlerini kullandı.

“Erdoğan her vakit birebirdi, son aylarda öteki biri olmadı”

Çipras, kendisinin 4,5 yıllık başbakanlığı mühletince de Türkiye-Yunanistan ilgilerinde sıkıntı vakitler yaşandığına dikkati çekerek, “(Cumhurbaşkanı) Erdoğan her vakit Erdoğan’dı. Son aylarda öteki biri olmadı. Daha sıkıntı vakitlerde bile diyalog kanallarının açık kalması için sıkı çalıştık. Yunan tarafı olarak bunun için çalışıyorduk.” değerlendirmesinde bulundu.

Tansiyonu yükselten tarafın Türkiye olduğunu argüman eden Çipras, hükümetin diyalog kanallarının açık kalması için faal bir yol izlememesini “ihmalkarlık” olarak nitelendirdi.

Çipras, Miçotakis’in mart ayındaki İstanbul ziyaretinin akabinde sakin bir yaz beklentisinin büyük bir gerginliğe dönüşmesinin açıklanamaz olduğunun altını çizerek, mevcut iletişimsizliğin tehlike doğurabileceğine işaret etti.

“AB ve ABD’nin takviyesini istedik”

Türk-Yunan bağlarında dış güçlerin Yunanistan’a dayanağına değinen Çipras, “Biz istikrarlı bir halde Avrupa Birliği (AB) ve ABD güçlerinin diplomatik katkısını istedik. Alanda katkının kolay olacağına inanmıyorum.” sözlerini kullandı.

AA’nın aktardığına nazaran Çipras, Fransa ile imzalanan Savunma İşbirliği Muahedesi’nin, Yunanistan’ın egemenlik haklarının ihlal edilmesi durumunda Fransız Silahlı Kuvvetlerinin müdahalesini öngörmediğini anımsattı.

Yunanistan’ın caydırıcı bir savunma gücüne sahip olması gerektiğini savunan Çipras, “Ancak bu, ülkeyi mali açıdan bir kere daha zora sokacak bir israf olmamalı.” yorumunda bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın