Alman gençlerde savaş korkusu

AVRUPA 01.04.2022 08:32

Alman gençlerde savaş korkusu

Abone Ol google-news

Dilara Ekinci- Berlin

Almanya’da yapılan bir araştırma gençler arasında savaş korkusunun arttığını gözler önüne serdi. Anket sonuçlarına göre her 10 gençten dokuzu Ukrayna´daki durum nedeniyle aşırı derecede endişeli.

Almanya-Münih merkezli Uluslararası Gençlik ve Eğitim Televizyonu Merkez Enstitüsü´nün 13-17 yaşındaki gençlerle yaptığı anket sonuçlarına göre Almanya´daki çocuk ve ergenler dünyada bir nükleer savaş tehdidinden korkuyor. Her 10 gençten dokuzu Ukrayna´daki durum nedeniyle aşırı derecede endişeli. DW´nin haberine göre üç hafta öncesine kadar akıllarında olmayan bir gerçekle yüzleşen gençlere göre savaş Avrupa´ya da sıçrayabilir.

Avrupa´da da Savaş Olabilir

Ailesi Türkiye´den göçen 17 yaşındaki bir genç üçüncü dünya savaşı ya da daha da kötüsü bir nükleer savaşın onları çok korkuttuğunu şu sözlerle aktardı: “Ailem Almanya´ya daha iyi bir hayat için göçmüştü, şimdi ise ben eğer bir savaş olursa nereye gideceğim diye düşünüyorum. Ülkeden sağ çıkabilir miyim bunu bile bilmiyorum.”

Paylaşımların Odağı Değişti

Almanya´da TikTok ve Instagram´da bir savaş halinde yapılması gerekenlere dair videolar ve Almanya’ya bir saldırının mümkün olup olmadığını tartışan içeriklerin sayısı ciddi artış gösterdi. Potasyum iyot tabletlerinin Google aramalarında da bir sıçrama yaşandı. Araştırmada, sosyal medyada iklim, cinsiyet eşitliği gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren grupların da paylaşımlarının çoğunun odağının Ukrayna olduğu belirtildi. Sosyolog Klaus Hurrelmann´a göre, bu durum gençlerin endişelerinin çevre ve iklim gibi son on yıldır gençler için en önemli olan konulardan gerçek bir savaş ihtimaline evrilmesine neden olabilir.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın