Amiralin iki deniz kartalı

AYDIN HASAN / Ankara Kızılelma ile TB3 SİHA’nın yakın zamanda hizmete alınması planlanan donanmanın amiral gelisi TCG Anadolu’da görev yapması planlanıyor. Çok maksatlı amfibi savaş gemisi TCG Anadolu, aynı zamanda SİHA gemisi özelliği kazanarak TSK’nın operasyon kabiliyeti ve hava gücünü açık denizlere taşıyacak.

Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar insansız savaş uçağı Kızılelma ve ilk uçuşuna hazırlanan TB3 SİHA aynı karede yer aldı. TB3 SİHA’nın, iki ay içinde taksi testlerine başlaması ve ilk uçuşunu gerçekleştirmesi bekleniyor. Katlanabilen kanat yapısıyla helikopter gemileri ve uçak gemilerinde kullanıma uygun olarak tasarlanan TB3 SİHA, TSK’ya deniz aşırı görevlerde operasyon icra etme kabiliyeti sağlayacak.

Bayraktar’ın Muharip İnsansız Uçak Sistemi-Kızılelma ise ilk uçuşunu 23 Ocak 2023’te yaptı. İki yıl içinde hizmete girecek hale gelmesi beklenen uçağın bu yıl, çeşitli uçuş manevra testleri ile mühimmat entegrasyonları yapılacak. Donanmanın amiral gemisinin hizmete alınma törenin nisan veya mayıs ayları içinde yapılması bekleniyor.

İSMAİL DEMİR’DEN TB3 AÇIKLAMASI

Geçtiğimiz günlerde CNN Türk canlı yayınında Hakan Çelik’in konuğu olan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, TB3 hakkında önemli bilgiler paylaşmıştı. Demir şu ifadeleri kullandı;

TB3’ün çalışmaları hızla devam ediyor. Bazı değişiklikler var onlar yapılıyor. Entegrasyonlar yapılıyor. Bu yıl içinde TB3’ü göreceğiz. 

Benim bildiğim kadarıyla uçak gemisine uçaklar inip kalkıyor. SİHA indirip kaldıran ilk ülke Türkiye olacak. Türkiye’nin uzak bölgelerdeki operasyonlarında Libya’da gördünüz. SİHA’lar etkili oldu mu? Oldu. Elinizin uzandığı her yere SİHA gönderdiğinizde etkinsiniz. Bir jet uçağının havada kalma süresini düşünün aynı mesafeyi SİHA ile gidebilirsiniz. Jet uçağının yapacağı muharebeden farkı olmaz. Evet bir uçak gemisinin fonksiyonu değil ama çok daha etkin olacak fonksiyonlar olacak. Adet olarak çok fazla olacak, havada çok fazla kalınacak. Çok fazla unsur farkındalığı artıracak. TB3 bazlı düşünmeyelim. Kızılelma, Hürjet’i buradan iniş kalkış yaptığını gördüğünüzde farklı bir güç olacaksınız.

(Bayraktar TB3)

TARİH BELLİ OLDU

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB3 SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı), Cumhuriyetimizin 100. yılında 27 Nisan – 1 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da bulunan Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek TEKNOFEST 2023’te ilk kez halka açık olarak sergilenecek.

UÇUŞ TESTLERİNE BAŞLAYACAK

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazar günü Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Merkezi’ne yaptığı ziyarette çekilen fotoğraflarda üretim hattında görülen Bayraktar TB3 SİHA, bu yıl içinde uçuş testlerine başlayacak. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretinde yürütülen milli projelerin son durumlarıyla ilgili bilgi verdi.

KIZILELMA DA İLK KEZ TEKNOFEST’TE SERGİLENMİŞTİ

30 Ağustos 2022 tarihinde ilk olarak TEKNOFEST Karadeniz’de halkın önüne çıkan Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA, 14 Aralık 2022’de ilk uçuşunu gerçekleştirmişti.

HAVACILIKTA YENİ DÖNEM

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB3 SİHA, katlanabilen kanat yapısıyla TCG Anadolu gibi kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip dünyadaki ilk silahlı insansız hava aracı olacak. Bayraktar TB3’ün sahip olacağı kabiliyetler bu sınıftaki insansız hava araçları açısından da önemli bir yenilik olacak. Görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine de sahip olacak Bayraktar TB3, bu sayede çok uzun mesafelerden kumanda edilebilecek. Böylece keşif-gözetleme, istihbarat ve taşıdığı akıllı mühimmatlar ile taarruz görevlerini deniz aşırı hedeflere karşı icra ederek Türkiye’nin caydırıcı gücünde çarpan etkisi yapacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın