Antalya’da 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılanlara dava

Antalya’da 8 Mart akşamı Hadrian Kapısı’nda (Üçkapılar) bir ortaya gelen bayanlar, polisin şiddetine maruz kaldı. Atakta ortalarında 34 bayan ve 6 LGBTİ+ üyesi darp edilerek, gözaltına alındı. Antalya Vilayet Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürülen 5’i avukat 40 kişi, haklarında “2911 Sayılı Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” hatasından süreç yapıldıktan sonra hür bırakıldı.

İDDİANAME HAZIRLANDI

Mezopotamya Ajansı’nın haberine nazaran soruşturmayı tamamlayan Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 40 kişi hakkında “Kanuna Karşıt Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Düzenleme, Yönetme, Bunların Hareketlerine Katılma” savıyla hazırlanan iddianame, Antalya 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

İddianamede, kümenin dağılmayarak polise direndiğini ve müdahaleyle gözaltına alındıklarını belirterek, “…kapsamı bir bütün olarak değerlendirildiğinde şüphelilerin bildirimde bulunmadan yürüyüş yaptıkları ve dağılmaları istikametinde ihtara uymayarak direnç ettikleri anlaşıldığından üzerine atılı ‘Kanuna Ters Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Düzenleme, Yönetme, Bunların Hareketlerine Katılma’ cürmünü işledikleri tüm belge kapsamındaki bilgi ve dokümanlar içeriğinden cezalandırılmalarına” sözlerine yer verdi.

‘KOLLUK CÜRÜM İŞLEDİ’

Hakkında dava açılanlardan avukat Ahmet Çevik, her yıl yapılan Feminist Gece Yürüyüşü’ne bu yıl polisin “kanunsuz emre” uyarak sert ve “yasadışı” müdahalede bulunduğunu belirtti. Müdahale sırasında avukat olduğunu belirtmesine karşın darp edilip, gözaltına alındığını anlatan Çevik, gözaltı sürecine dair şikayetçi olmalarına rağmen haklarında dava açıldığına işaret etti.

Çevik, “Bu şikayetim güçlerine gitmiş olacak ki kanunsuz buyruğu veren müfteriler tekrar işledikleri cürümleri bertaraf etme ismine cürüm isnadında bulunmuşlardır. Kolluğun yapmış olduğu tüm hukuksuz hareketler göze görünmemiştir. Halbuki ki insanların anayasal haklarını kullanmasına ait yapmış olduğu aksiyona hata kuşkusu gözü ile bakılmaktadır. Karakolda daha evvel dediğim üzere anayasal hakkımı kullandım, kolluk hata işledi” dedi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın