Apple, başta iOS olmak üzere tüm işletim sistemlerine Kilitleme Modunu getiriyor

Apple, yakında çıkacak olan iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura‘nın dijital güvenliklerine yönelik ciddi tehditlerle karşı karşıya kalanlar için tasarlanmış, isteğe bağlı bir koruma olan Kilitleme Moduna sahip olacağını duyurdu. Çoğu insan muhtemelen bunu asla kullanmak zorunda kalmayacak, ancak kullanan kişiler için Apple ürünleri mutlaka sahip olunması gereken araçlar haline gelecek.

Kilitleme Modu, NSO Grubu ve devlet destekli kötü amaçlı yazılımlar üzerinde çalışan diğer özel şirketler tarafından oluşturulan gelişmiş saldırılar tarafından hedeflenen belirli kişiler düşünülerek oluşturuldu. Kilitleme Modu etkinleştirildiğinde, aşağıdaki korumaları sunuyor:

  • Mesajlar: Resimler dışındaki çoğu mesaj eki türü engellenir. Bağlantı önizlemeleri gibi bazı özellikler devre dışı bırakılır.
  • Web’de gezinme: Tam zamanında (JIT) JavaScript derlemesi gibi belirli karmaşık web teknolojileri, kullanıcı güvenilir bir siteyi Kilitleme Modundan çıkarmadığı sürece devre dışı bırakılır.
  • Apple servisleri: Kullanıcı daha önce başlatıcıya bir arama veya istek göndermediyse, FaceTime aramaları da dahil olmak üzere gelen davetler ve servis istekleri engellenir.
  • iPhone kilitlendiğinde bir bilgisayar veya aksesuarla olan kablolu bağlantılar engellenir.

Zamanla Apple, Kilitleme Modunu güçlendirmeye devam edeceğini söyledi. Apple Güvenlik Ödülü programında artık Kilitleme Modunda kusur arayan araştırmacılar için yeni bir bölüm var ve tüm ödüller ikiye katlandı. En ciddi güvenlik açıklarını bulanlara 2 milyon dolar civarında ödül vaat ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın