Avustralya’dan kritik minerallere 360 milyon dolarlık yatırım

Avustralya, müttefikleri için arzı çeşitlendirmeyi ve Çin’in küresel piyasadaki hakimiyetini dengelemek için kritik minerallerin üretimini artırmak amacıyla yaklaşık 500 milyon Avustralya Doları (360 milyon ABD Doları) finansman açıkladı.

Başbakan Scott Morrison, dün yaptığı açıklamada devletin Avustralya’nın müttefikleri için bir güç merkezi haline geleceğini söyledi.

Marrison, “Son olaylar, Avustralya’nın 80 yıldır gördüğümüz en zorlu ve tehlikeli güvenlik ortamıyla karşı karşıya olduğunun altını çizdi. Avrupa’da gelişen olaylar, enerji güvenliği, ekonomik güvenlik ve ulusal güvenlik arasındaki yakın ilişkiyi hatırlatıyor” dedi.

Avustralya, ABD, Japonya ve Hindistan’dan oluşan Dörtlü grup liderlerinin geçen yıl Eylül ayında Washington’da yaptığı bir toplantıda nadir elementler için tedarik zinciri güvenliğini iyileştirme konusu ele alınmış ve anlaşma sağlanmıştı.

Kritik mineraller akıllı telefonlar, bilgisayarlar, şarj edilebilir piller ve elektrikli arabalarda olduğu kadar savunma ve uzay teknolojisinde de kullanılılıyor.

Avustralya’da tüketici güveni büyük düşüş yaşadı

 

Avustralya’dan Çin’e çağrı

 

Avustralya’dan nükleer denizaltı üssü inşası

 

Related Posts

Bir cevap yazın