Bakan Kurum: Esenler’de 60 bin konut dönüştürülecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşümüyle İstanbul’un Esenler ilçesinde 60 bin konutun dönüştürüleceğini bildirdi.

Kurum, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, sarsıntıya karşı en kıymetli gücün kentsel dönüşüm olduğunu belirtti.

Türkiye’nin en büyük dönüşümüyle Esenler’de yeni bir kent kurulacağını bildiren Kurum, “60 bin konutu dönüştürüyoruz. Birinci anahtar teslimi 19 Ağustos’ta. 2 bin 30 konut ve 78 dükkan teslim evresinde, 881 konut teslim edilmeyi bekliyor.” tabirlerini kullandı.

Her vatandaş için 15 metrekare yeşil alan ve 30 metrekare donatı alanı olacağını belirten Kurum, 1,5 milyon metrekarelik millet bahçesinin 240 bin metrekarelik alanının açıldığını, ikinci etabın da 2023’te hayata geçeceğini bildirdi.

Kurum, millet bahçesinde botanik bahçe, tema parkları, çocuk oyun alanları, macera parkurları, spor alanları, tabiat ve tarım atölyeleri, açık hava kütüphaneleri ve seyir teraslarının bulunacağını söz etti.

Kentsel dönüşüm alanında okul, 128 bin 525 metrekarelik Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve 500 yataklı hastanenin yer alacağını aktaran Kurum, ayrıyeten 35 bin kapasiteye sahip cami ve mescitler, 166 bin metrekarelik kültürel tesis ile 40 kilometre uzunlukta bisiklet ve yaya yolu bulunacağını bildirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın