Bolu’da 410 bin balık sele kapıldı

Bolu Mudurnu’ya bağlı Taşkesti beldesinde 4 gün boyunca aralıklarla tesirli olan sağanağın akabinde evvelki gün Şimşirli Deresi taştı.

Dereye yakın bölgede bulunan Karaçomak ve Tekirler köyü ortasındaki alanda, Metin ve Yusuf Sarıhan’a ilişkin alabalık üretim çiftliklerini su bastı.

İki işletmede, ortalarında yavru balıkların da bulunduğu yaklaşık 410 bin alabalık sel sularına karışarak kayboldu, işletmelerde hasar oluştu.

‘300 BİN YAVRUM TELEF OLDU’

Kendi çiftliğindeki ziyanı anlatan Yusuf Sarıhan “Saat 03.30 – 04.00 ortasında bu felaket başımıza geldi. Balıkları götürdü. Balıkların yüzde 80’i gitti. Biraz balık kaldı lakin ne kadar bilmiyorum. 10 bin balık çıksa razıyım. 300 bin yavrum telef oldu. 2009 yılında da misal felaket yaşamıştık. O vakit hiç balık kalmamıştı. O vakitler gençtik, durumu toparlamıştık. Şu anda yaşlandık, işim daha sıkıntı. Bizi çok zora soktu. 750 bin TL civarında bir ziyanım var. 57 yaşındayım” dedi.

İşletmesini sürdürebilmek için geri ödemeli kredi talep eden Sarıhan, “Bizim zararımızın karşılanmasından fazla, ben en azından bu işletmeyi devam ettirebilmem için geri ödemeli bir kredi yardımı istiyorum. Faizli ya da faizsiz nasıl uygun görürlerse. Geri ödemeli halde bu türlü bir kredi temin ederlerse sevinirim. Ben burada sele de kapılıyordum. Müdahale ettim ancak kurtaramadım. Çok kötüydü” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın