Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gençlerimizi kucaklayan bir anlayışla tuzakları birer birer bozduk

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Ulusal gayrete kadar bu toprakların vatanımız olması için gözlerini kırpmadan canlarını ortaya koyan tüm şehitlerimizi, gazilerimizi, kahramanlarımızı rahmetle yad ediyorum. Ulusal gayretin habercisi olan 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan istiklal ateşini düşmanı 9 Eylül’de İzmir’de denize dökerek zafere ulaştıran ordumuzun başkomutanı Gazi Mustafa Kemal’den erine kadar tüm mensuplarını şükranla yad ediyorum.

‘İMKANLARIN KITLIĞINA TESLİM OLMAYIN’

Ulusal çabanın bu kıymetli tarihinin armağan edildiği siz gençlerimizi istiklal ve istikbalimizin teminatı olarak görüyorum. Bizim size bırakacağımız miras inşa ettiğimiz güçlü demokrasi, kalkınma altyapısı ve 2053 vizyonu olacaktır. Hayatını medeniyet, hak ve adalet davasına adamış bu uğurda kaç gayretler vermiş, birçok sınamalardan geçmiş büyüğünüz olarak hayallerinizden asla vazgeçmeyin diyorum.

Koşulların zorluğuna aldırmayın. İmkanların kıtlığına teslim olmayın. Yürüdüğünüz yolda mahzurların cesametinden korkmayın. Bunların hiçbiri sizin kalbinizde büyüttüğünüz, zihninizde şekillendirdiğiniz amaçlarınızdan sizleri uzaklaştırmasın.

‘TARİHİMİZİN HER DEVRİNDE GENÇLERİMİZLE AYAĞA KALKTIK’

Siz genç yaşında kendi ismini verdiği bir cihan devletinin temellerini atmış Osman Gazi’nin, birçok hükümdarın kuşatıp alamadığı İstanbul’u 21 yaşında fetheden Fatih’in, kısacık ömründe devletinin topraklarının büyüklüğünü 2,5 kat arttıran Yavuz’un dünyanın en karmaşık periyodunda ülkesini 33 yıl ayakta tutmaya başaran Abdülhamit’in, vatan topraklarının elde kalan son kesimi üzerine yeni devlet kuran Gazi Mustafa Kemal’in torunlarısınız.

Siz demokrasi ve kalkınma gayretinin birinci bayrakları ve bayraktarı şehit Menderes’in, Türkiye’ye çağ atlatma vizyonun sahibi merhum Özal’ın, son 20 yılda ülkeye kazandırdığı yapıtlarla Türkiye’yi dünya liginin en üstüne çıkartan vizyonun mirasçılarısınız.

Tarihimizin her periyodunda gençlerimizle ayağa kalktık, gençlerimizle yürüdük, gençlerimizle başardık. Biz kim var diye seslenince sağına ve soluna bakmadan fert fert ben varım yanıtını veren, benim olmadığım yerde kimse yoktur hissiyle davasına sahip çıkan gençlik ahlakıyla yetiştik.

‘DARBECİLER SOKAĞA ÇIKTIĞINDA KARŞILARINDA İŞTE BU GENÇLİĞİ BULDULAR’

Kimi vakit sağ sol, kimi vakit Alevi Sünni, kimi vakit ilerici gerici, kimi vakit Türk Kürt diyerek birbirine düşürülmeye çalışılan gençlerimizin her kaybı Türkiye’nin kaybı olmuştur. Biz tüm bu ayrımların ötesinde kucaklayan anlayışla tuzakları birer birer bozduk.

15 Temmuz’da darbeciler sokağa çıktığında karşılarında işte bu gençliği buldular. Cumhuriyet tarihimizin bu en ulu direnişinin öncüsü, gençlerimizin cüreti ve kararlılığı silahların gücüne galebe çaldı. Bugün de burada azimleriyle, çalışkanlıklarıyla, dirayetleriyle pek çok alanda kendini ispatlamış gençlerimizle birlikteyiz.

‘AZ EVVEL BİR MÜJDE DAHA ALDIM, YENİ BİR ALTINDA DAHA ÇIKARDIK’

Türkiye’nin en büyük kapalı salonunda, 5 bin kişilik bu salonda özellikle atlet gençlerimiz kazandıkları başarılarla ülkemizin ve milletimizin gururu haline geldiler. Artık biz Tokyo ve artık gaye Paris diyoruz. Tokyo’yu aşacak olimpiyat madalyalarıyla Allah’ın müsaadesiyle yola devam edeceğiz.

Az evvel eskrimdeki şampiyonumuzu izledik ve dinledik. Artık artık olimpiyat şampiyonluğu bekliyoruz. Az evvel bir müjde daha aldım, dünya boks şampiyonasında İstanbul’da yeni bir altın daha çıkardık Ayşe kızımızla.

Yarın akşam 4 finalistimiz var yeniden bayanlarda. Dörtte dört yapar mıyız, yaparız. Onların muştularını de bekleyeceğiz. Sayıları 2,5 milyonu bulan aktif atletlerimizin içinden ulu bayrağımızı dalgalandıracak kaç şampiyonlar çıkacağına inanıyorum.

Spor yanında bilimde, sanatta, kültürde, teknolojide iftihar verici eserler ortaya koyan gençlerimizle her fırsatta bir ortaya geliyoruz. İşte görme engelli sevgili evladımızı dinledik değil mi? Bakın nereden nereye. Tezli olduğu kadar da başarılı.

Görme engelli lakin metaverse meydan okuyor, işte sıkıntı bu. Nitelikli fikri tapu diye lisanımıza kazandırdığımız ve bunları dünya çapında kabul eden gençlerimizin ufuklarının genişliğini takdirle takip ediyoruz. Evlatlarımızı harflerle sınıflandırarak kalıplara sokmak isteyenlere inat, gençlerimiz üretmede ve başarmada hudut tanımıyor.

‘ARTIK BİR TEKNOFEST GENÇLİĞİ YETİŞTİRİYORUZ’

Artık bir TEKNOFEST gençliği yetiştiriyoruz. Sizlerin her birinde hiç duraksamadan çalışarak, gayret ederek, hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek potansiyeli görüyorum. Artık olimpiyat bekliyoruz. Gençlerimiz kimi akademik alandaki kimi mesleğindeki kimi öbür alanlardaki kabiliyetleriyle ülkemizin en büyük zenginliği, güç kaynağıdır.

En büyük güç ve moral kaynağım gençlerimizin yüzünde gördüğüm umut, heyecan ve kararlılık olmaktadır. İnşallah artık basketbol ulusal grubumuz da 1 numara olacak. En sonunda beni de alıştırdılar zati. Biz alışılmış skorer olarak hallediyoruz, Mehmet de karşı ekipte oynuyor. Parti çalışmalarımızda, hükümet faaliyetlerde yaptığımız projelerde önceliği daima gençliğimize veriyoruz.

Açtığımız üniversitelerde taleple kontenjanı tıpkı düzeye getirdik. Türkiye’de 76 üniversite vardı, artık 207 üniversite var. Üniversitesi olmayan ilimiz yok. 81 vilayette üniversitemiz var. Hakkari’deki gencimizin Ankara, İstanbul üniversitesine gitmek için Hakkari’den anne babası onu yola koymasın. Hakkari’deki üniversitede okusun. Iğdır, Şırnak’ta üniversitede okusun. Oraları yoksun bırakmadık.

Öğrenci üniversiteye gideceğine, hocalarımız öğrencilerimizin olduğu vilayetlere gitsin. Batıda ne varsa doğuda da o olacak dedik ve biz bunu başardık. Gençlerimizin eğitim, öğretim sırasında barınma talebi vardı. Yurt kapasitemizi 183 binden 756 bine çıkardık. Maddi dayanak talebi vardı. Burs ve kredi ölçülerini lisansta 45 liradan 850 liraya yükselttik.

Gençlerimizin spor tesisi talebi vardı, en küçük yerleşim ünitelerimize kadar salon ve saha inşa ettik. Seçilme yaşını evvel 30’dan 25’e sonra 18’e indirdik. İstedik ki yaşlandıktan sonra değil 18 yaşındaki genç siyaset nasıl yapılır, ülkemize nasıl taraf verilir, bunu şahsen gelsin parlamentomuzda yaşasın ve yapsın.

Gençlerimizin vakit geçirecekleri, kendilerini geliştirecekleri yer talebi vardı 399 gençlik merkezi açtık. Gençlerimiz ne istiyorsa biz imkanları sağladık. İnşallah 21 Mayıs’ta Adana’da gençlik şöleninde onbinlerle bir ortaya geleceğiz. Bu şölende gençlerimizin gücünden ve heyecanından bir sefer daha istifade etme imkanı bulacağız.”

Related Posts

Bir cevap yazın