Dışişleri’nden Kuzey Irak’ta sivillerin öldüğü hücuma ait açıklama

Deışişleri Bakanlığı, Irak’ın kuzeyinde sivillerin öldüğü taarruza ait açıklama yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Irak’ın Dohuk vilayetinin Zaho ilçesinde bir dere kenarına yapılan atakta birinci belirlemelere nazaran 8 kişinin hayatını kaybettiğinin, 23 kişinin ise yaralandığının büyük hüzünle öğrenildiği bildirdi.

Açıklamada, bu elim hadisede hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dilenerek, ölenlerin yakınları başta olmak üzere dost ve kardeş Irak halkına ve hükümetine taziye bildirildi. Yaralılara da acil şifalar dilendiği aktarıldı.

Türkiye’nin sivilleri amaç alan her türlü atağın karşısında olduğunun altı çizilen açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

“Türkiye terörle uğraşını milletlerarası hukuka uygun biçimde, sivillerin, sivil altyapının, tarihi ve kültürel varlıklar ile tabiatın korunmasına azami hassasiyet göstererek yürütmektedir. Saf insanları gaye alan ve terör örgütü kaynaklı olduğu bedellendirilen bu üzere akınlarla ülkemizin terörle uğraştaki haklı ve kararlı tavrının maksat alındığı değerlendirilmektedir.

Türkiye gerçeğin açığa çıkması noktasında her türlü adımı atmaya hazırdır.

Irak hükümeti yetkililerini hain terör örgütünün telaffuz ve propagandasının tesiri altında açıklamalar yapmamaya, bu elim hadisenin gerçek faillerinin açığa çıkarılması için iş birliği yapmaya davet ediyoruz.”

SALDIRI TERÖRİSTLER TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Güvenlik kaynakları, Irak’ın kuzeyinde sivillerin öldüğü hücumun teröristler tarafından düzenlendiğini bildirdi.

Güvenlik kaynakları, Irak’ın kuzeyinde Parakh köyü civarında patlama sonucunda ölen ve yaralananların olduğuna dair kimi bilgiler alındığını belirtti.

Bununla birlikte terör örgütü PKK/KCK yanlısı yayın yapan medya organlarında TSK’nın, “Duhok’ta düzenlediği kelamda atışlar nedeniyle sivillerin hayatını kaybettiği” tarafında haberlere rastlandığına dikkati çeken güvenlik kaynakları, Irak’ın kuzeyindeki operasyonlar sonucunda terör örgütünün dağılma noktasına geldiğini, örgütün içinde bulunduğu sıkıntı durumdan kurtulmak için palavra, dezenformasyon üzere ahlak dışı yollarla çıkış arayışında olduğunu kaydetti.

Terör örgütü PKK/KCK’nın suçsuz sivilleri amaç aldığı, bölge halkının köylerine, tarla ve bahçelerine gidemediği gerçekleri biliniyorken bu tıp haberlerin dikkatleri dağıtmak, algı oluşturmak için amaçlı ve taraflı olarak yayınlandığını vurgulayan kaynaklar, kelam konusu olayın teröristler tarafından düzenlendiğinin anlaşıldığını tabir etti.

Related Posts

Bir cevap yazın