Emniyet’in 6 aydır yürüttüğü çalışma soncusu bugün “Dümen” operasyonu yapıldı. 226 kişi gözaltında

Dolandırıcılık olaylarının arttığı bugünlerde Emniyet önemli bir operasyona imza attı. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın (KOM) koordinasyonunda yapılan operasyonda 226 kişi gözaltına alındı. 268 kişi de ifadesi alınmak üzere Emniyet’e davet edildi.
KOM’un “Dümen” adını verdiği operasyon 6 aydır yürütülen çalışmalar sonucu sabah saatlerinde 43 ilde eş zamanlı yapıldı.

DUBLÖRLÜ DOLANDIRICILIK

Dublörlerin de kullanıldığı dolandırıcılık yöntemleri geniş bir yelpazede yapılmış. Geniş kapsamlı yapılan operasyonda dolandırıcılık yapanların yöntemleriyle ilgili yapılan tespitler şöyle:
“-Kamu görevlisine benzeyen dublör şahıs aracılığıyla adliyede devam eden soruşturma dosyalarını kapatma, dava sürecini yönlendirme ve valilikte tanıdığı olduğu, bu yolla silah ruhsatı ile ehliyet gibi işlemleri
çözme vaadi.
– Vatandaşların kişisel bilgilerini usulsüz şekilde kullanarak oluşturulan sahte vergi levhaları üzerinden kredi çekilmesi yöntemi.
– Vatandaşlara imzalattıkları senetler üzerinde tahrifat yaparak veya sahte senetler üzerinden haksız kazanç temin etmek. “

JOKER ŞAHISLAR KULLANDILAR

Emniyet, dolandırıcılık, sahtecilik ve kamu dolandırıcılığı üzerine kurulu üç ayaklı operasyon yaptı. Zanlılar tarafından yapılan sahtecilikler ise şöyle sıralandı:
“- Ehliyet sınavlarında joker şahıs kullanarak başkalarının yerine sınava girmek.
– Kurdukları paravan firmalar aracılığıyla piyasaya naylon fatura sürmek.
– Yurtdışından getirdikleri sahte ehliyetleri maddi menfaat karşılığında ülkede satmak.
-Ehliyet sınavlarında joker şahıs kullanarak başkalarının yerine sınava girmek.
– Alışveriş yapma suretiyle piyasaya sahte para sürmek.”

KÖYLÜLERİ TOKİ VAADİYLE KANDIRDILAR

Büyük paralarının konuşulduğu kamu dolandırıcılığında ise zanlılar köylüleri bile dolandırmış. Köylülerden köy mezarlığı kurulacağı ve TOKİ’nin ev yapacağı vaadiyle paralarını alan dolandırıcılar, özel işyerinde çalışmayan personeli çalışıyor gibi gösterip devletten prim aldılar.

Masum Gök

Related Posts

Bir cevap yazın