Etraf Sayfası… Avdan’da evvel maden, artık kapasite artışı

Denizli’nin Kale ve Tavas mahallelerinde bölge halkı uzun vakittir gayret ediyor. Ne için? Topraklarında geçmişten bugüne yaptıkları üzere tarım yapabilmek, ceviz, şeftali ve zeytin yetiştirebilmek için…

Avdan Mahallesi’ne geçen yıllarda termik santral kurulmak istendi. Köylülerin gayreti sonuç verdi ve proje iptal edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 14 Ocak 2022’de Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle bu kere Tavas’ta, linyit işletme ruhsatlı alanlarda maden üretimi için ivedi kamulaştırma kararı alındı. Bölge halkı bu kararı yargıya taşıdı.

‘BİZİM MADENİMİZ CEVİZ, ŞEFTALİ, ZEYTİN’

Ayrıca hususla ilgili change.org’ta da bir imza kampanyası başlatıldı. Binlerce kişinin imzaladığı kampanya metninde, “Şirket tez kamulaştırma ile ilgili dava sürecimiz devam etmesine karşın topraklara kepçe ile girdi. Bizim madenimiz cevizimiz, şeftalimiz, zeytinimiz! Kömür çıkarılması için topraklarımızı bırakmak istemiyoruz!” sözleri kullanıldı.

Denizli’deki tarım yeri olan verimli ovaların, kömür madenine dönüştürülmek istendiği vurgulanan metinde özetle şu sözler yer alıyor:

“Denizli’nin Tavas ilçesinde geçen yıl yapılmak istenen açık kömür ocağı işletmesi projesi evvel durduruldu, daha sonra iptal edildi. Mahkeme kararlarının akabinde, 13 Ocak 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Avdan başta olmak üzere ilçenin farklı noktalarını da kapsayan 3 milyon 764 bin metrekarelik alan ivedi kamulaştırıldı. Bu konu ile ilgili Danıştay’da türel süreç devam etmekte. Çabamız sonuna kadar devam edecektir. Sonunda kazanan Avdan, sonundan kazanan Türkiye olacaktır.”

‘PEŞKEŞ ÇEKTİRMEMEK İÇİN…’

Bu gelişmeler üzerine görüştüğümüz Tavaslıların avukatı Ozan Orpak, bölgenin ehemmiyetinden bahsederek, “Acele kamulaştırma verilen yer cennetten bir köşe. Her şeyin susuz yetiştiği özel bir coğrafya. İvedi kamulaştırma kararıyla, kömür işletmesi üzere bir işletme buraları mahvedecek. Biz buraları peşkeş çektirmemek için uğraş ediyoruz. Hukuk çabamızı bunun için veriyoruz” dedi.

‘KÖMÜR ISRARI’

Süreç devam ederken tüm bu çabaya rağmen 20 Temmuz’da Denizli Valiliği bir duyuruya çıktı. Duyuruda Avdan Mahallesi’nde Avdan Madencilik Güç şirketi tarafından yapılması planlanan, “Açık Ocak Kömür İşletmeciliği Kapasite Artışı” projesinden bahsedildi. Projenin Çevresel Tesir Değerlendirmesi (ÇED) raporunun halkın görüşüne açıldığı duyuruldu.

İklim krizinin her geçen gün dünyamızı kavurduğu bu günlerde kömür projelerinde ısrar ediliyor. Tarımın yerine kömür karası seçiliyor. Bölge halkının sesi duyulmuyor.

Related Posts

Bir cevap yazın