Global Covid-19 hadiselerinde 7 hafta sonra birinci kez düşüş kaydedildi

Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) haftalık Covid-19 raporuna nazaran, coronavirüs olaylarında 7 hafta sonra birinci kere düşüş kaydedildi.

DSÖ, haftalık Covid-19 güncelleme raporunda hadise artışlarındaki son duruma dair bilgiler paylaşıldı.

Rapora nazaran 25-31 Temmuz’daki Covid-19 olay artış oranı, bir evvelki haftaya nazaran yüzde 9 daha az olurken, 7 hafta sonra birinci kere olaylarda besbelli bir düşüş gözlemlendi.

Covid-19 kaynaklı can kaybı artış oranı ise bir evvelki haftaya nazaran sabit kaldı.

Son bir haftada 6,5 milyon yeni hadise ve 14 bin mevt kaydedilirken toplam Covid-19 hadise sayısı 574 milyon, can kaybı sayısı ise 6,3 milyon oldu.

DSÖ’nün Batı Pasifik Bölgesi’nde hadiseler bir evvelki haftaya nazaran yüzde 20 artarken Afrika Bölgesi’nde yüzde 5 artış gözlemlendi.

Avrupa Bölgesi’nde hadiseler bir evvelki haftaya nazaran yüzde 35, Doğu Akdeniz Bölgesi’nde yüzde 12, Güneydoğu Asya Bölgesi’nde ise yüzde 2 azaldı.

Küresel Covid-19 olayları hazirandan itibaren 5 hafta boyunca üst üste artış göstermiş, 11 Temmuz’dan 25 Temmuz’a kadar artış yahut azalma göstermeden birebir oranda ilerlemişti.

DSÖ yetkilileri hadise artışlarını, yaz döneminin başlamasıyla memleketler arası hareketliliğin artması, ülkelerin Covid-19 önlemlerini hafifletmesi ve BA.4 ile BA.5 alt varyantlarının süratlice yayılmasına bağlamıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın