Gordion Antik Kenti’nin isminin geçtiği birinci yazıt bulundu!

Ankara’nın Polatlı ilçesinde, 1893’te başlayan Berlin-İstanbul-Bağdat demir yolu sınırı inşası sırasında Alfred ve Gustav Körte kardeşlerce keşfedilen antik kentte, 1900’de 3 aylık hafriyat yapıldı.

Körte kardeşler, antik kentin Frig’in başkentinin Gordion olduğunu belirlese de bugüne dek bunu teyit eden bir bilgiye ulaşılamadı.

Uzun bir ortanın akabinde 1950’de tekrar başlatılan hafriyat çalışmaları günümüzde Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün müsaadesi ve kontrolüyle Pensilvanya Üniversitesi Müzesi’nden Prof. Dr. C. Brian Rose’un hafriyat başkanlığındaki takım tarafından yürütülüyor.

Bu yıl antik kentin dış kent olarak isimlendirilen bölgesinde Frigce bir taş yazıt bulundu. Helenistik Devir’de I. Antiokhos’un (MÖ 281-261) karar sürdüğü yıllara tarihlendirilen yazıt, Gordion isminin geçtiği birinci ve tek yazıt olma özelliğini taşıyor.

Bir tümülüs mezarla ilişkili olduğu düşünülen yazıt, birebir vakitte Gordion’da bulunmuş en uzun yazıt olmasıyla dikkati çekiyor.

MÖ 540-333 tarihleri ortasında Pers İmparatorluğu’nun hakimiyetinde olan antik kentte ulaşılan bu yazıtta Persli bir erkek ismi de yer alıyor.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdür Yardımcısı arkeolog Umut Alagöz ile filolog Rostyslav Oreshko, yazıt üzerindeki ayrıntılı çalışmayı yayımlamak üzere hazırlıyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın