‘Hatay’ açıklaması tepki çekmişti… HKP’den Halil Konakcı hakkında suç duyurusu

Cumhuriyeti ve laikliği açıkça hedef alan açıklamalarıyla bilinen imam Halil Konakcı bir vaazında, “Hatay’ın çoğunluğu Arap’tır. Kürt ve Arap kardeşlerimiz var orada. Hala da öyle. O zaman da öyleydi. 1938’e kadar Fransız işgalindeydi. Sınırın içinde mi kalsın dışında mı kalsın tartışmaları vardı. Ezan yasağı 1932’de geldi. Fransızlar, ezanı Hatay’daki Müslüman köylerinde, camilerinde yasaklamadılar. Yine Fransız işgalindeki Hatay merkezinde, köylerinde ezan ‘Allahü ekber’ diye okundu 1938’e kadar. 1938’de Hatay Türkiye topraklarına katıldığında ilk yapılan iş ezanın yasaklanması oldu. Yani Fransız’ın yapmadığı zulmü bu topraklarda yaptılar” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN, ERBAŞ VE KONAKCI HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve İmam Halil Konakcı hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama”, “görev sırasında din hizmetlerini kötüye kullanma”, “kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” ve “Anayasa’yı ihlal” suçlarını işlediklerini belirterek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

‘HADİ ORADAN’

Suç duyurusuna ilişkin açıklama yapan HKP MYK üyesi Adnan Okur, “Konakcı’nın zıvanadan çıktığını” belirtti. Okur, dedi.

(Adnan Okur)

‘KİN KUSUYOR’

“Laikliğin gerçek savunucusu HKP olarak Atatürk ve Kuvayi Milliyeci atalarımıza yönelik olarak söylenen bu yalana, atılan iftiraya ve yapılan saygısızlığa karşı sessiz kalamazdık” diyen Okur şunları kaydetti:

“Halil Konakcı’nın laik cumhuriyete, ‘Hatay davası benim şahsi davamdır’ diyen Atatürk’e karşı kustuğu kin ve nefret cezasız kalmamalıdır. Diyanet’in kadrolu imamı Halil Konakcı, onun amiri pozisyonunda bulunan, şu ana kadar hiçbir işlem yapmayan Ali Erbaş, Diyanet’in bağlı olduğu Cumhurbaşkanlığı makamında oturan ve laiklik karşıtı söylemleriyle bu gerici ortamı hazırlayan Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunduk.”

Bir yanıt yazın

xxx