Hollanda’da İskandinav ülkelerindeki “zorunlu askerlik” sistemi uygulanabilir

Ordudaki personel açığının kapatılmak istendiği Hollanda’da zorunlu askerlik sistemleri tartışılıyor. Ülkede, İsveç ve Norveç gibi İskandinav ülkelerindeki askerlik sistemlerinin uygulanabileceği aktarılıyor. Kararın alınmasında Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın rolünün olup olmadığı ise bilinmiyor.

AVRUPA 08.04.2022 13:29

Hollanda'da İskandinav ülkelerindeki

Abone Ol google-news

Hollanda, Savunma Bakanlığı ve ordudaki personel açığını kapatmak için İskandinav ülkelerindeki “zorunlu askerlik” sistemini getirmeyi planlıyor.

Hollanda De Telegraaf gazetesinin haberine göre, Savunmadan sorumlu Devlet Bakanı Christophe van der Maat’ın Hollanda’da ‘askerliği daha ilgi çeken bir meslek haline getirmek için’ zorunlu askerlik modelleri üzerine çalıştığı belirtildi.

Haberde, İsveç ve Norveç gibi İskandinav ülkelerindeki askerlik sistemlerinin incelendiği aktarıldı.

Hollanda’nın, 2018’den bu yana her yıl seçilen 4 bin gencin 11 aylık psikolojik ve fiziksel testlerden geçirilerek orduya alındığı kaydedilen haberde İsveç modeline daha yakın olduğu vurgulandı.

KARARDA, RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI’NIN ROLÜNÜN OLUP OLMADIĞINA İLİŞKİN BİLGİ YOK

Haberde, Hollanda ordusunda 9 bin asker açığı bulunduğu, bunun ordudaki tüm pozisyonların yüzde 25’ine tekabül ettiğine dikkat çekilirken söz konusu kararın alınmasında Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın rolünün olup olmadığına ilişkin bilgi yer almadı.

Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren, daha önce katıldığı OP1 isimli televizyon programında zorunlu askerliğe karşı olduğunu fakat Hollandalı gençler arasında askerliğin nasıl daha cazip bir meslek haline geldiğini görmek istediğini bildirmişti.

AA

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın