İkinci etap müzakere masası

DÜNYA 27.03.2022 11:35

İkinci etap müzakere masası

Abone Ol google-news

Yaren ÇOLAK

Savaşın birinci etabının başarıyla tamamlandığını ileri süren Kremlin, ikinci etabın farklı yönlerden devam edeceğini açıkladı. Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Doç. Dr. Ali Faik Demir, Rusya’nın birinci etabı tamamladık dediği savaşın bir aylık bilançosunu değerlendirdi. “İkinci etap müzakere masasında yoğunlaşır” diyen Doç. Dr. Demir, “İlk etap tamamlandı açıklamasından kastın ne olduğunu anlamamız lazım. Ukrayna’daki ilk etap mı bitti? Yoksa Rusya’nın kendi uzun vadeli projesinin ilk etabı mı tamamlandı? Belki de ikinci etaptan kasıt yeni başlayacak olan kalem kaleme savaştır. Müzakere masasına geçilen ikinci bir etap söz konusu olabilir” diye konuştu.

Moskova’nın sıkışmışlığına dikkat çeken Demir, “Rusya, kısa sürede cevap alabileceği bir alanda bir aydır Ukrayna’yı yenilgiye uğratamadı. Kendi iç kamuoyu bakımından da zor bir süreçten geçti. İkinci aşamada Rusya, kan kaybetmeden nasıl bir strateji izleyecek bilmiyoruz. Savaşı ben çıkardım barışı da ben getiriyorum algısı yaratacağını düşünüyorum. Bu nedenle ikinci etap müzakere masasında yoğunlaşır diyorum” ifadelerini kullandı.

Zorluklara rağmen bir aylık süreçte Ukrayna lideri Vlodomir Zelenski’nin süreci iyi yönlendirdiğini kaydeden Demir, “Rusya hakkında gündemi sıcak tuttu. Rusya, meşruiyeti zayıf, insan hakları ihlali yapan ve kendi çevresine de zorba devlet algısı yaratan bir devlet konumunda yer aldı. Bu da adeta Rus düşmanlığını doğurdu. Ancak Putin’in yaptığı uygulamaları Rus halkı üzerinden okumak doğru değil. Yaptırım ancak bugünkü siyasete, siyasetçilere uygulanmalı. O halka uygulanmamalı” dedi.

Ukrayna’nın bir insanlık dramına sahne olduğunu ve Ukraynalıların gerilla savaşı verdiğini belirten Demir, “Avrupa’nın Suriye’si oldu” dedi. Demir, çözümün her iki taraf için de acil ve gerekli olduğunu vurguladı.

YENİ DÖNEMİN BAŞLANGICI

Savaşın bundan sonra nereye evirilebileceğine dair net ifadelerin telaffuz edilemeyeceğini ifade eden Demir şöyle dedi: “Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla yeni kavramlar ve süreçler doğdu. Bugünün dünyasında savaş ne? Hibrit savaş nasıl oluyor? Yeni dünya düzeni nedir? Ekonominin silah karşısındaki gücü nedir? Bunların hepsinin cevabı önümüzdeki dönemin yapıtaşları olacak.”

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın