Kamu bankaları ile gerçek kesimden ‘finansman’ doruğu

Konuya yakın bir kaynağın verdiği bilgiye nazaran, 14.30’da planlanan toplantı, Bankalar Birliği Lideri ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan, Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih’in iştiraki ile TOBB Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu’nun konut sahipliğinde gerçekleşecek.

TOBB yarın kamu bankaları ile bir toplantı yapılacağı bilgisini teyit etti.

“STOKÇULUKLA İLGİLİ SÖZLERİM YANLIŞ ANLAŞILDI”

Geçen haftalarda gerçek kesim temsilcileri TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu’na, kredilere erişimde zorluklar çektiği ve düşük siyaset faizine karşın kredilerde maliyetlerin %40’ı aştığı tenkitlerini yapmış, TCMB Lideri ise sanayicileri ucuz kredi kullanıp bunlarla yüksek ham unsur stoku taşımak ve ucuz kredi çekerek döviz alımına gitmekle suçlamıştı.

Ardından TOBB’da bir ortaya geldiği gerçek dal temsilcilerine Kavcıoğlu, “stokçulukla” ilgili kelamlarının yanlış anlaşıldığını söz etmişti.

TOBB Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu geçen haftaki toplantıda, Merkez Bankası fonlama faizi yüzde 14, mevduata verilen ortalama faizler yüzde 20 civarındayken, kimi bankaların ticari kredilere yüzde 30-50 ortasında faiz uyguladığını, kimilerinin da hiç kredi vermediğini söylemişti.

Related Posts

Bir cevap yazın