Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a İsveç ve Finlandiya reaksiyonu: Gittin, bastın imzayı çıktın geldin

CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birkaç hafta evvel “Ben başta olduğum sürece İsveç ve Finlandiya NATO’ya giremez” kelamlarını hatırlatarak, “‘Başta kaldığım sürece asla giremezler’ dedi. E ne oldu? Gittin, bastın imzayı çıktın geldin” dedi. 

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Haymana Muhtarlar ve Kanaat Liderleri Buluşmasında gündeme ait açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“İÇERİDE HOŞ NUTUKLAR ATIYORUZ LAKİN DIŞARIDA HALİMİZ NEDİR?”

“Herkesin inancı, kimliği, hayat şekli başımızın üstüne. O vakit siyasetin konusu ne? Tarlaları grup biçiyor muyuz? Eser elde ediyor muyuz? Alın teri döken kazanıyor mu? Düzgün bir hayat standarttı yakalıyor mu? Siyasetin konusu budur. Bölgede prestiji olmalı mı? olmalı. Türkiye bu bölgenin, Orta Doğu coğrafyasının ve Avrupa coğrafyasının en saygın, en güçlü ülkelerinden biri olmak zorundadır.

Avrupa Birliği’ne üye olmak istiyoruz 62’lerde başladı, ortada hiçbir şey yok. İçeride hoş nutuklar atıyoruz lakin dışarıda halimiz nedir? Ben bunları anlatınca bazen berbat adam olabiliyoruz. ‘Sen bunları niçin söyledin?’ diyorlar. Biz kendi sıkıntımızı kendimiz çözmek, bir ortaya gelip konuşmak zorundayız. Bunları yapmazsak olmaz.”

“SİZİN BU İKTİDARDAN 273 MİLYAR LİRA ALACAĞINIZ VAR”

“Eğer burada tarımla uğraşılıyorsa, çiftçinin alın terinin yere düştüğünde filizlenmesi lazım. Kazanması lazım çiftçinin. Mazotun ne olduğunu biliyorum, bu fiyatlarla çiftçi kazanamıyor, ziyan ediyor. Çiftçinin ziyan ettiği bir ortamda mümkün değil ülkeyi büyütemezsiniz. Herkes büyük kentlere hamle ederse karnımızı kim doyuracak. Ankara’nın Kızılay’ın da buğday, pancar, yulaf ekemezsiniz. Bunları kırsalda ekmek zorundasınız. Tarlada çalışanın hakkını teslim etmezseniz bu adam ne yapacak? Siz gelmeseniz bile çocuğunuz gelecek sanki büyükşehirlerde minimum fiyatla iş bulabilir miyim diye.

Bu devletin inşasında en büyük rolü oynayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Milli iktisadın temeli ziraattır’ demiştir. Tüm dünyada tarım stratejik daldır. Kim doyuracak karnımızı? Bu ülkenin bereketli toprakları ekilmezse siz buğdayı, mercimeği, canlı hayvanı, eti dışardan alırsanız kime çalışıyorsunuz o vakit? Diğer ülkelerin çiftçisine çalışıyoruz demektir. Bu cendereden Türkiye’nin çıkması lazım. Sizin bu iktidardan 2016 yılında bu yana 273 milyar lira alacağınız var. Ödenmesi gereken para ödenmedi.”

“SİYASETTE SORGULAMAYI YETERİ KADAR YAPMIYORUZ”

“Siyasette sorgulamayı yeteri kadar yapmıyoruz, hakkınızı da yeteri kadar savunmuyorsunuz. Sizin yasaya nazaran elde ettiğiniz bir hak var. O hakkı size siyasi otoritenin teslim etmesi lazım. Vermek zorunda. Hakkınızı koruyun. Bizde iktidar olsak, bir öteki partide iktidar olsa hakkınızı korumak zorundasınız.

Kırsal boşalıyor. Gençler kalmıyor kırsalda. Bu tablo o denli bir tabloyu ortaya çıkarıyor. Niçin kalsın, geçinemiyor. Gençlerin kırsalda kalması için özel siyasetler gerçekleştirmeniz lazım. Allah nasip eder sizin oylarınızla iktidar olursak birinci bir hafta içerisinde çiftçinin borçlarının faizini sıfırlayacağız. Borcunu da makul taksitlerle alacağız. Sizin bir nefes almanız lazım. ”

“DIŞ SİYASET İLE KONUŞURKEN BOĞAZINDA DOKUZ DÜĞÜM OLDUĞUNU UNUTMAMALI”

“Dışarıya karşı kelamı dinlenen bir Türkiye olmak zorundadır. Şayet dışarıya karşı kelamı dinlenen bir ülke değilse, dışarıya karşı, ‘ya nasıl olsa burası Türkiye bugün söylerler yarın vazgeçerler’ üzere bir algıyı oluşturursanız bu ülkenin tarihine ihanet etmiş olursunuz. Bu ülkenin tarihi sıradan bir tarih değildir. Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın verildiği bu topraklar sıradan topraklar değildir. Mazlum milletlere örnek olan bir ülkeyiz.

Bir siyasetçi dış siyaset ile ilgili konuşurken boğazında dokuz düğüm olduğunu unutmamalı. Söylediği lafın nereye gideceğini uygun bilmeli. İç siyasette olduğu üzere yüksek perdeden atmamalı. ‘Ey Suriye ben geliyorum’, ‘Ey Yunanistan ben geliyorum’. Bu iş konuşarak olmaz ki. Geliyorsan gideceksin.

Rahmetli Ecevit ile Erbakan çıkıp ‘Ey Yunanistan biz Kıbrıs’a geliyoruz’ dediler mi? Demediler. Fakat bir sabah merhum Ecevit açıklama yaptı, ‘şu saat itibaren birliklerimiz Kıbrıs Türklerinin hakkını hukukunu korumak için Kıbrıs topraklarındadır’ dedi. Artık o davranış mı hakikat şimdiki davranış mı gerçek?”

“TÜRKİYE BU TÜRLÜ BİR İDARESİ HAK ETMİYOR”

“18 ada işgal edildiğinde Lozan Muahedesine nazaran silahlanmaması gereken adalar silahlanırken ben 2017 yılında ‘Niye bir tek laf söylemiyorsun?’ derken kimsenin gıkı çıkmadı. Artık, ‘niye silahlandırdınız?’. Düzgün de sen neredeydin? Yeni mi öğrendin sen bunu? Dış işleri farklı bir şeydir. Derin diplomasi diye başka bir şey vardır. Bu işi diplomatlar götürür, son kelamı siyasetçiler söyler.

‘Papazı asla teslim etmem’ deyip sonrasında papazı teslim edersiniz bu o kişinin prestijiyle ilgili bir olay olmaktan çıkar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin prestiji olarak ortaya çıkar. Kelamı dinlenmeyen bir devlet olarak ortaya çıkar. Zira konuşan kişi devlet ismine konuşuyor. Tıpkı şey bugün iki ülkenin NATO’ya girişiyle ilgili. ‘Başta kaldığım sürece asla giremezler’ dedi. E ne oldu? Gittin, bastın imzayı çıktın geldin. Pekala Türkiye’nin yükü oldu mu? olmadı. Ciddiye alınır mı artık Türkiye Cumhuriyeti Devleti? Türkiye bu türlü bir idaresi hak etmiyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın