Konut satışlarında bir birinci: Savaş sonrası Ruslar tepeye çıktı

Rusların Türkiye’den aldığı konut sayısı nisanda geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 186,6 artarak 1.152 adede ulaşırken, Rusya vatandaşları konut alan yabancılar listesinde birinci kere tepeye çıktı.

AA muhabirinin TÜİK konut satış istatistiklerinden derlediği bilgiye nazaran, yabancıya konut satışları ocak-nisan periyodunda yüzde 48,9 artarak 20 bin 791 oldu.

Birinci 4 aylık satış adetleri tüm vakitlerin en yüksek ocak-nisan sayıları olarak kayıtlara geçti.

Ocak-nisan devri vilayetlere nazaran satışlara bakıldığında tepeyi 8 bin 538 adetle İstanbul aldı. Megakenti 5 bin 417 ile Antalya, 1.237 ile Ankara izledi.

Mersin, Bursa, Yalova, İzmir, Samsun, Sakarya ve Trabzon birinci 10’da yer alan başka vilayetler oldu.

Ruslar birinci defa tepede

Türkiye’de yabancılara yönelik yapılan konut satışları geçen ay yüzde 58,1 artarak 6 bin 447’ye ulaşırken, tüm vakitlerin en yüksek nisan ayı sayısı görüldü.

Ukrayna-Rusya savaşı sonrası Türkiye’deki konut yatırımını artıran Ruslar, nisanda yabancıya satışta birinci kere dorukta yer aldı.

Geçen ay Rusları 905 adetle İranlılar, 714 ile Iraklılar, 311 ile Kazakistan vatandaşları izledi. Almanya, Afganistan, Ukrayna ve Yemen vatandaşları da en çok konut satın alanlar ortasında yer aldı.

Nisanda Ukraynalılara yapılan konut satışı ise geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 185,9 artarak 92’den 263 adede yükseldi.

Her iki ülke vatandaşlarının yatırımlarındaki artışın genel ortalama olan yüzde 58,1’in çok üzerinde gerçekleşmesi dikkati çekti.

Related Posts

Bir cevap yazın