Mülakatlar bitmeden kontratlı öğretmenlik mülakat sonuçları ifşa oldu

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçlarında daha evvel gibisi yaşanmamış bir olay gerçekleşti. Ulusal Eğitim Bakanlığı, 20 bin kontratlı öğretmen alımında, daha evvel yayınladığı duyuru nazaran kelamlı imtihanların 1 Ağustos’ta başlayacağı ve 13 Ağustos’ta biteceğini açıkladı. Sonuçların ise 16 Ağustos’ta bakanlığın resmî sitesinden duyurulacağı tabir edildi.

İktidara yakınlığıyla bilinen Türkiye gazetesinden Mahmut Özay’ın haberine nazaran, mülakatların 9. gününde kelamlı imtihanlar devam ederken sonuçlar dün gece e-Devlet Kapısı’ndan sürpriz bir biçimde açıklandı. Sonuçların ortaya çıkmasıyla resmî site kilitlendi ve o sürece kadar mülakata giren adaylara verilen puanlar ifşa oldu.

Sıralama bilgisinin olmadığı sonuçlarda, daha mülakata girmeyen adayların kelam konusu kısmı boş görünüyordu. Öte yandan puanların yuvarlandığı sonuçlarda, daha evvelki mülakatlarda elenen birçok ismin de geçtiği ortaya çıktı. e-Devlet üzerinden sonuçlarını gören adayların ekran manzarasını toplumsal medyada paylaşması ise dikkat çekti.

NASIL OLDU?

Mülakat sonuçlarının erken açıklanmasının perde ardı ortaya çıktı. Kusur, Ulusal Eğitim Bakanlığı kaynaklı bir sorun değil. Bakanlığın resmî sitesinde kapalı olan sonuçlar yalnızca e-Devlet Kapısı üzerinde görünüyordu. Sistem ortak bir ağ üzerinden yürütülüyor. Kelamlı imtihan sonuçları sisteme girildiği esnada puanların e-Devlet üzerinden göründüğü bir alanın olduğu ve müracaatlar kısmında bulunan bu noktanın açık bırakıldığı öğrenildi. Bunun ortaya çıkmasının akabinde bakanlık yetkililerinin ikazlarının akabinde sistemin kapatıldığı ortaya çıktı. ‘Sehven’ yapıldığı tabir edilen yanlışın akabinde gözler artık sonuçlarda.

Related Posts

Bir cevap yazın