Oxfam: Batı Afrika, son 10 yılın en ciddi gıda kriziyle karşı karşıya

Uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam, son on yılda Burkina Faso, Nijer, Çad, Mali ve Nijerya da dahil Batı Afrika’daki ülkelerde gıda krizlerinin giderek derinleştiğini belirtti. Açıklamada, 2015’te 7 milyon olan acil gıda yardımına ihtiyaç duyanların sayısının bugün 27 milyona dayandığı ifade edildi.

DÜNYA 05.04.2022 13:33

Oxfam: Batı Afrika, son 10 yılın en ciddi gıda kriziyle karşı karşıya

Abone Ol google-news

Batı Afrika’nın son 10 yılın en ciddi gıda krizini yaşadığı ve 27 milyonun açlıkla karşı karşıya olduğu bildirildi.

Londra merkezli uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam’dan yapılan açıklamada, Sahel’in bazı bölgelerinde tahıl üretiminin geçen yıla oranla üçte bir düştüğü ve temel gıda malzemelerin stokunun bitmek üzere olduğu belirtildi.

Kuraklık, sel, çatışma ve Covid-19 gibi nedenlerle milyonlarca kişinin yaşadığı yeri terk etmek zorunda kaldığı belirtilen açıklamada, gıda fiyatlarının son 5 yılda yüzde 30 arttığı, Rusya-Ukrayna savaşının durumu daha da kötüleştirdiği vurgulandı.

Açıklamada, Avrupa’nın Afrika’ya yardımlarında cunta yönetimlerinin başa gelmesi gibi nedenler yüzünden ciddi düşüş olduğu, ülkelerin bu fonları Ukraynalı mültecilere aktarmak istediği kaydedildi.

Son on yılda, Burkina Faso, Nijer, Çad, Mali ve Nijerya da dahil Batı Afrika’daki ülkelerde gıda krizlerinin giderek derinleştiğine işaret edilen açıklamada, 2015’te 7 milyon olan acil gıda yardımına ihtiyaç duyanların sayısının bugün 27 milyona dayandığı ifade edildi.

Açıklamada, Batı Afrika’da son 10 yılın en ciddi gıda krizinin yaşandığı, acil gıdaya ihtiyaç duyanların sayısının hazirana kadar 38 milyona çıkabileceği uyarısında bulunuldu.

(AA)

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın