Rusya’nın savaş kabahati tescillendi: Yasaklı mühimmatla katliam

Ukrayna’ya yönelik başlattığı işgal savaşında istediğine ulaşamayan Rusya, askeri bakımdan da tükenme sinyalleri veriyor. Uzmanlara nazaran güdümlü çağdaş silah sistemleri tükenen Moskova, ortalarında Uluslar ortası mutabakatlara nazaran kullanımı yasak olan mühimmat da dahil depoya kaldırdığı füzeleri kullanıyor.

Hedef sapması yüksek olan bu füzelerin sivil kayıpların yaşanmasında en büyük neden olduğu da tabir ediliyor. Mevzuya ait İngiltere ordusu istihbaratı da geçtiğimiz geçen hafta bir rapor hazırlamıştı.

İNGİLTERE ORDU RAPORUNDA NÜKLEER BAŞLIKSIZ FÜZE TESPİTİ

Raporda İngiltere Savunma Bakanlığı, Rusya’nın nükleer başlıkla uçak gemilerini yok etmek için tasarlanan 1960’ların ağır gemisavar füzesini Ukrayna’da, kara gayelerine karşı kullandığını belirtmişti. Raporda, bu 5 buçuk tonluk Kh-22 füzelerinin nükleer olmayan başlıklarla kara taarruzlarında kullanıldığında gayeden sapma oranları yüksek olduğu için önemli hasar ve zayiata neden olabileceği belirtildi. İngiltere Savunma Bakanlığı raporu, Rusya’nın bu eski füzeleri kullandığını zira çağdaş füze sayısının yetersiz kaldığını öne sürdü.

RUSYA 2 BİN GÜDÜMSÜZ FÜZE ATTI

İngiltere Savunma Bakanlığı raporundan sonra ABD basını da Rus katliamını datalarla ortaya koydu. New York Times, savaşın başlangıcından bu yana Rusya tarafından Ukrayna’ya 2 binden fazla güdümsüz füze atıldığını kullanıldığının tespit edildiğini yazdı. Gazete haberinde bu kullanılan füzelerin 210’unun memleketler arası mutabakatlarla nazaran yasaklanmış olduğu da vurgulandı.

Related Posts

Bir cevap yazın