Savaşta 22. gün: ABD ile Rusya arasında ‘savaş suçlusu’ restleşmesi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekatının 21. günü geride kaldı. Sahadaki çatışmalar şiddetli bir şekilde sürerken, tarafların birbirlerine yönelik ağır suçlamaları da sürüyor. Rusya, Ukrayna istihbaratının kimyasal silah kullanarak suçu kendilerine atacağını iddia etti. Ukrayna ise Rusya’nın tahliye konvoylarına ateş açtığını öne sürüyor. Öte yandan Biden, Putin’e ‘savaş suçlusu’ dedi. Kremlin’den jet yanıt geldi.

DÜNYA 17.03.2022 00:46

Savaşta 22. gün: ABD ile Rusya arasında 'savaş suçlusu' restleşmesi

Abone Ol google-news

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 22. güne girildi.

İki ülke arasındaki müzakereler devam ederken, ABD Ukrayna’ya 800 milyon dolarlık uçaksavar ve tanksavar yardımı yapacağını duyurdu.

Müzakerelerden henüz sonuç çıkmazken tarafların karşılıklı suçlamaları da devam ediyor. Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna güçlerinin Harkiv istikametinde Rusya’ya ilerleyen sivillerin bulunduğu konvoya ateş açması sonucu 4 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Ukrayna da Rusya’yı tahliye konvoylarına saldırmakla suçluyor.

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden’ın Putin’e yönelik ‘savaş suçlusu’ ifadesini kullanması ipleri gerdi. Kremlin, “Bombaları dünya çapında yüz binlerce insanı öldüren devlet başkanının bu tür söylemlerini kabul edilemez ve affedilemez buluyoruz” açıklamasında bulundu.

CANLI ANLATIM

00.50 ABD Başkanı Joe Biden’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için kullandığı, “O bir savaş suçlusu” sözlerine cevap veren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Bombaları dünya çapında yüz binlerce insanı öldüren devlet başkanının bu tür söylemlerini kabul edilemez ve affedilemez buluyoruz” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, bir gazeteci tarafından yöneltilen “Gördüklerinizden sonra Putin’e savaş suçlusu demeye hazır mısınız?” sorusuna Biden, “Bence o bir savaş suçlusu” şeklinde cevap vermesinin ardından Rusya’dan tepki gecikmedi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Bombaları dünya çapında yüz binlerce insanı öldüren devlet başkanının bu tür söylemlerini kabul edilemez ve affedilemez buluyoruz” dedi.

Biden daha önce Putin için, “katil” ifadesini kullanmış, fakat 13 Nisan 2021’de Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde bu kelimeyi kasıtlı olarak kullanmadığını belirtmişti.

00.20 Beyaz Saray: ABD’nin Ukrayna’ya yardımları savunma amaçlı

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD’nin Ukrayna’ya yönelik açıkladığı güvenlik yardımlarının “taarruz” değil “savunma” amaçlı olduğunu bildirdi.

Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği günlük basın toplantısında, gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD’nin bugün Ukrayna için açıkladığı 800 milyon dolarlık savunma yardımı paketinde hava savunma sistemleri bulunduğunu anımsatan bir gazeteci, Psaki’ye “Ukrayna’ya hava savunma sistemi veriyorsunuz ancak savaş uçağı vermiyorsunuz. Amaç gerginliği azaltmaksa bu ikisi arasındaki fark ne?” sorusunu yöneltti.

Psaki de “Bizim Ukrayna’ya sağladığımız yardımlar taarruz değil savunma amaçlı. Dolayısıyla hava savunma sistemleri savunma amacıyla kullanılırken uçaklar taarruz amacıyla kullanılıyor.” yanıtını verdi.

ABD’nin Ukrayna’ya savaş uçağı verilmesi ve Ukrayna’da uçuşa yasak bölge tesis edilmesi konusundaki tutumunu değiştirmediğini belirten Psaki “Biz 3. Dünya Savaşı istemiyoruz.” dedi.

Psaki “gerginliği artırmamak” için kendilerinin Ukrayna’ya savaş uçağı vermeyeceklerini ancak diğer NATO müttefiklerinin bu konudaki kararlarına da karışmayacaklarını kaydetti.

00.10 Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna güçlerinin Harkiv istikametinde Rusya’ya ilerleyen sivillerin bulunduğu konvoya ateş açması sonucu 4 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı Ulusal Kontrol Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev, Ukrayna’da insani yardım koridorları ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Ukrayna tarafının insani yardım koridoru boyunca Rusya’ya doğru tahliye edilmek için ilerleyen sivillerin bulunduğu otobüs konvoyuna bir kez daha ateş açtığını belirten Mizintsev, “Sonuç olarak 4 kişi öldü, yaralılar var.” ifadelerini kullandı.

Mizintsev, Ukrayna tarafının, yerli ve yabancı vatandaşların tahliyesini organize etmek için her yöne insani koridorların güvenliğini sağlamak amacıyla tüm koşullara kesinlikle uymasını istedi.

Mariupol’de insani yardım operasyonunun devam ettiğini aktaran Mizintsev, bir gün içinde insani yardım koridorundan 89’u yabancı olmak üzere 31 bin 367 kişinin tahliyesinin sağlandığı bilgisini paylaştı.

Öte yandan Mizintsev, Ukrayna’nın Mariupol Belediye Meclisinin, Rus uçaklarının şehirde yüzlerce sivilin saklandığı tiyatro binasını bombaladığı yönündeki açıklamasını yalanladı.

Rus Hava Kuvvetlerinin 16 Mart’ta Mariupol şehrindeki hedeflere yönelik hiçbir görev gerçekleştirmediğini kaydeden Mizintsev, Ukraynalı silahlı güçlerin mayınlanmış tiyatro binasını bombalayarak provokasyon gerçekleştirdiğini savundu.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın