Savaşta 23. gün: ABD, Rusya ile ilgili kritik yasa tasarısını onayladı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 23. güne girildi. Sahadaki çatışmalar şiddetli bir şekilde sürerken, Rus güçlerinin saldırısı sonucu Ukrayna’nın başkenti Kiev’de 2 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. ABD Temsilciler Meclisi, ABD’nin Rusya ve Belarus ile normal ticari ilişkilerini askıya almasını öngören yasa tasarısını onayladı.

DÜNYA 18.03.2022 00:17

Savaşta 23. gün: ABD, Rusya ile ilgili kritik yasa tasarısını onayladı

Abone Ol google-news

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 22. güne girildi. Müzakerelerden henüz sonuç çıkmazken tarafların karşılıklı suçlamaları da devam ediyor.

Rus ordusu, Ukrayna’da Kiev, Çernigiv, Harkiv, Mariupol gibi yerleşim birimlerindeki sivil yapılara gece boyunca saldırılar düzenledi. Ukraynalı yerel yöneticilerin ve resmi kurumların açıklamalarından derlenen bilgilere göre, Rus ordusu, uçak ve füzelerle saldırılarını sürdürerek ülkedeki sivil yapıları hedef aldı. Çernigiv Valisi Vyaçeslav Çaus, şehrin Ruslar tarafından sürekli bombalandığını bildirdi.

Çaus, Rus güçlerinin sivil altyapıları hedef aldığını belirterek son 24 saatte 53 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Rus güçlerinin saldırısı sonucu başkent Kiev’de 2 kişi hayatını kaybetti. Ukrayna Acil Servisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Rus güçleri Sviatoshynskyi’de depoların olduğu bölgeye saldırı düzenledi.

CANLI ANLATIM

00.20 Ukrayna hükümeti, dünyanın önde gelen yatırım şirketlerini, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş nedeniyle zarar gören altyapıyı yeniden inşa etmeye davet etti.

00.08 Belarus’un, Avrupa Konseyi’nin faaliyetlerine katılma hakkı askıya alındı

Avrupa Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamada, Bakanlar Komitesi’nin, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı saldırılara aktif şekilde katıldığı gerekçesiyle Belarus ile ilişkiyi askıya almaya karar verdiği belirtildi.

Komitenin, Belarus’un konseyin toplantılarına ve faaliyetlerine katılma hakkını askıya aldığı aktarılan açıklamada, bu ülke ile her türlü teknik iş birliğinin de askıya alındığı kaydedildi.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Ukrayna’ya yönelik saldırıları nedeniyle dün Rusya’yı üyelikten çıkarmaya karar vermişti.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın