Savaşta 27. gün | Ukrayna’dan ‘referandum’ mesajı: Uzlaşma formatına halk karar verecek

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 27. güne girildi. Savaşta, çatışmalar ülkenin birçok kentinde devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya ile muhtemel uzlaşma konularının Ukrayna’da referanduma sunulması gerektiğini kaydetti. Zelenski, “Uzlaşma formatına halk karar verecek ama onların ne olacağı ise bizim Rusya ile müzakerelerimizin meselesi olacak” dedi.

DÜNYA 21.03.2022 23:59

Savaşta 27. gün | Ukrayna'dan 'referandum' mesajı: Uzlaşma formatına halk karar verecek

Abone Ol google-news

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 27. güne girildi. Savaşta, çatışmalar ülkenin birçok kentinde devam ediyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya ile muhtemel uzlaşma konularının Ukrayna’da referanduma sunulması gerektiğini söyledi.

Zelenski, gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinin bir NATO üyesi olmadığı halde Ukrayna’yı üyelik şartlarında desteklemeye hazır ittifak ülkeleri olduğunu belirtti.

Güvenlik garantileri dahil olmak üzere Rusya ile olası uzlaşma konularının Ukrayna’da referanduma sunulması gerektiğini belirten Zelenski şunları kaydetti:

“Müzakere ekiplerine söylediğim gibi siz tüm bu değişiklikler hakkında bahsederken ve onlar tarihi nitelikte olabilir, biz hiçbir yere gidemeyiz, referanduma geleceğiz. Uzlaşma formatına halk karar verecek ama onların ne olacağı ise bizim Rusya ile müzakerelerimizin meselesi olacak. Bu nedenle her halükarda bu yolu halkımızla birlikte yürümeye ve her şeyi yapmaya hazırım.”

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de faal olmayan alışveriş merkezinin (AVM) çok namlulu roketatar yerleştirildiği için uzun menzilli yüksek hassasiyetli silahla vurulduğunu bildirdi.

ABD’nin Moskova Büyükelçisi John Sullivan, ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yönelik sözleri nedeniyle Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Büyükelçi Sullivan Bakanlığa çağrılarak, Biden’ın Putin’e yönelik son zamanlarda yaptığı açıklamaların kabul edilemez olduğu vurgulandı ve protesto notası verildi.

Beyaz Saray, “Rusya’nın sivilleri kasten hedef aldığına ve ayrım gözetmeksizin saldırılar düzenlediğine dair açık kanıtlar görüyoruz. Başkan Biden, Rusya’nın ve Putin’in saçtığı zalimlik korkusunu dile getirdi. Rusya’nın dünyada yarattığı algı kendi eseri” açıklamasını yaptı.

CANLI ANLATIM

00.10 Suudi Arabistan ile Rusya arasında ‘arabuluculuk’ görüşmesi

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan’ın, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Ukrayna krizinin çözümü konusunda Riyad’ın “arabuluculuk” yapması konusunu ele aldığı belirtildi.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da yer alan habere göre Bin Ferhan, Lavrov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Bin Ferhan, görüşmede ülkesinin Ukrayna krizini, barışçıl yollarla çözme konusundaki destekleyici tutumunu belirtti.

Haberde görüşmenin ayrıntılarına değinilmedi.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın