Savaşta 28. gün: NATO zirvesi öncesinde Ukrayna görüşmesi

Rusya-Ukrayna savaşında 28. güne girildi. Dün Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, uzlaşma sinyalleri verirken, ABD’den Rusya’ya yeni yaptırımlar gündeme getirildi. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı, yaptığı açıklamada Biden’ın yeni yaptırım kararları aldığını ve yakın zamanda duyuracağını belirtti. Kremlin Sözcüsü ise ABD medyasının ‘nükleer silah’ sorularına yanıt verdi. Sözcü Pesvok, ülkelerine yönelik “varoluşsal bir tehdit” görmeleri durumunda Rusya Devlet Başkanı Putin’in nükleer silahlara başvurabileceğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau ile Rusya-Ukrayna savaşındaki son durumu görüştü.

DÜNYA 23.03.2022 00:46

Savaşta 28. gün: NATO zirvesi öncesinde Ukrayna görüşmesi

Abone Ol google-news

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonu ile başlayan sıcak savaş 28. günde de devam ediyor. Ukrayna ve Birleşmiş Milletler’den binin üzerinde sivilin yaşamını yitirdiği belirtilrken Kremlin’den ‘sivillerin vurulmaları kesinlikle yasaklandı’ açıklaması geldi.

Ukrayna’nın ABD ve diğer NATO üyeleriyle yakınlaşması ve üyelik süreci istemesiyle Rusya’yı harekete geçiren süreç, savaşla devam ediyor. İşgal ile NATO’dan umudunu kestiği anlaşılan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya Devlet Başkanı Putin’e yönelik yaptığı açıklamalarda uzlaşma sinyali verirken Kırım, Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerinin tanınması konularını masaya yatırabileceğini belirtti.

Açıklamalarının devamında Zelenski, Rusya ile muhtemel uzlaşma konularının Ukrayna’da referanduma sunulması gerektiğini söyledi.

ABD ise Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları gündeme getirdi. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Biden’ın, Avrupa’daki temasları kapsamında Rusya’ya Ukrayna savaşı nedeniyle uygulanacak yeni yaptırımları duyuracağını açıkladı.

Kremlin Sözcüsü ise ABD medyasına verdiği demeçte ‘nükleer silah kullanımı’ hakkındaki sorulara yanıt verdi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ülkelerine yönelik “varoluşsal bir tehdit” görmeleri durumunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in nükleer silahlara başvurabileceğini söyledi. Peskov, açıklamalarının devamında, Ukrayna savaşını “özel askeri harekat” olarak nitelendirerek, “Operasyonumuz önceden belirlenen planlar ve amaçlar dahilinde ilerliyor” dedi.

Savaşın 28. gününde ise öne çıkan başlıklar şöyle:

CANLI

00.20 Blinken, Stoltenberg ve Rau ile Ukrayna’yı görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau ile Rusya-Ukrayna savaşındaki son durumu görüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Blinken, Stoltenberg ile 24 Mart’ta yapılacak NATO zirvesi öncesinde gelişmeleri ele aldı.

İki isim, NATO ittifakının Rusya’nın Ukrayna’daki saldırıları karşısında bir bütün halinde ve koordineli şekilde hareket etmesinin önemine vurgu yaptı ve Ukrayna’ya insani yardımların daha hızlı şekilde ulaştırılması gerektiği konusunu görüştü.

Blinken ayrıca Rau ile görüşerek ABD Başkanı Joe Biden’ın Polonya’ya yapacağı ziyaret ve Ukrayna’daki savaşla ilgili son durumu değerlendirdi.

Biden perşembe günü Brüksel’de NATO zirvesine katılacak, cumartesi günü ise Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile Varşova’da bir araya gelecek.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın