Savaşta 29. gün | Rusya’nın BMGK’ye sunduğu tasarı kabul edilmedi

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 29. güne girildi. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Brüksel’de yapılacak görüşmelerde Rusya’ya yönelik yeni yaptırımların açıklanacağını, bu kapsamda çok sayıda Rus yetkilinin yaptırım listesine ekleneceğini ifade etti. Rusya’nın BMGK’ye sunduğu Ukrayna’ya yardım tasarısı gereken 9 oyu alamadığı için kabul edilmedi, tasarıya sadece Çin destek verdi, 13 ülke çekimser kaldı.

DÜNYA 24.03.2022 00:02

Savaşta 29. gün | Rusya'nın BMGK'ye sunduğu tasarı kabul edilmedi

Abone Ol google-news

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 29. güne girildi. Rusya’nın BMGK’ye sunduğu Ukrayna’ya yardım tasarısı gereken 9 oyu alamadığı için kabul edilmedi, tasarıya sadece Çin destek verdi, 13 ülke çekimser kaldı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, 24 Mart’ta Brüksel’de yapılacak görüşmelerde Rusya’ya yönelik yeni yaptırımların açıklanacağını bildirdi.

Sullivan, ABD Başkanı Joe Biden’ın katılacağı güvenlik zirvelerine eşlik etmek üzere Brüksel’e gidişinde basın mensuplarına Ukrayna gündemini değerlendirdi.

Sullivan, 24 Mart’ta Brüksel’de yapılacak görüşmelerde Rusya’ya yönelik yeni yaptırımların açıklanacağını, bu kapsamda çok sayıda Rus yetkilinin yaptırım listesine ekleneceğini belirtti.

Ukrayna’ya ne gibi savunma desteklerinin verileceği konusunun da görüşmelerde ele alınacağını belirten. Sullivan, G7 zirvesinde ise küresel enerji ve gıda politikalarının kapsamlı şekilde değerlendirileceğini söyledi.

CANLI ANLATIM

00.36 Ukrayna: 4 binden fazla Mariupol ve Gülaypole sakini gün içinde tahliye edildi

Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşçuk, gün içinde 4 bin 554 Mariupol ve Gülaypole sakininin tahliye edildiğini açıkladı.

Vereşçuk, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Ukrayna’da çatışmaların yaşandığı yerlerden sivillerin tahliye süreci için 9 tahliye koridorundan 7’sinin kullanıldığını bildirdi.

Mariupol şehrinden şahsi araçlarla 2 bin 912 kişinin Zaporijya şehrine ulaştığını belirten Vereşçuk, “Kiev Bölgesi’nden 919, Gülaypole şehrinden 51, Rubejnoye, Lisiçansk, Severodonetsk, Kremennaya şehirlerinden de 672 kişiyi tahliye ettik. Bu şehirlere 60 ton insani yardımı ulaştırdık” ifadesini kullandı.

00.31 Rusya’nın BMGK’ye sunduğu tasarı kabul edilmedi

Rusya’nın BMGK’ye sunduğu Ukrayna’ya yardım tasarısı gereken 9 oyu alamadığı için kabul edilmedi, tasarıya sadece Çin destek verdi, 13 ülke çekimser kaldı.

00.05 Renault, Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldı

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın ardından Moskova’da faaliyetlerine devam etmesi nedeniyle eleştirilerin hedefi olan Fransız otomobil üreticisi Renault, Rusya’daki üretim faaliyetlerini askıya aldığını duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, “Renault Grubu’nun Moskova’daki üretim tesisindeki faaliyetleri bugün itibarıyla askıya alındı” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Renault’un Rusya’nın en büyük otomobil üreticisi olan AvtoVAZ’daki yüzde 69’luk hissesiyle ilgili tüm muhtemel seçenekleri de değerlendirdiği belirtildi. AvtoVAZ, Lada marka otomobilleri üretiyor.

Otomobil üretiminden kazandığı gelirin yüzde 8’ini Rusya’dan elde eden Renault, bu ülkede faaliyetlerinin durdurulması sonucunda faaliyet kâr marjını da yüzde 4’ten yüzde 3’e revize etti.

Öte yandan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, bugün video konferans yoluyla Fransa Parlamentosu’na hitabında, Fransız şirketleri Renault, Auchan ve Leroy Merlin’in “Rusya’nın savaşının sponsoru” olmayı, kadın ve çocukların “öldürülmesi” için Rusya’yı finanse etmeyi bırakması gerektiğini belirtmişti.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın