Savaşta 30. gün: Batıdan Rusya’ya nükleer uyarısı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 30. güne girildi. NATO, G7 ve Avrupa Birliği (AB) zirvelerinin ardından Rusya’ya yönelik çok sayıda uyarı gelirken, ABD nükleer silah kullanılması durumunda karşılık verileceğini ilan etti.

DÜNYA 25.03.2022 00:13

Savaşta 30. gün: Batıdan Rusya'ya nükleer uyarısı

Abone Ol google-news

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonunda ikinci aya girildi.

NATO, G7 ve Avrupa Birliği zirvelerinin ardından Rusya’ya savaşı sonlandırması çağrıları yapılırken, Ukrayna’ya yönelik desteklerin artacağı vurgulandı.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın kimyasal ya da nükleer silah kullanması durumunda karşılık vereceklerini ilan etti.

CANLI ANLATIM

00.10 Rusya: Ukrayna’daki biyolojik laboratuvarları Joe Biden’ın oğlu finanse ediyor

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’da olduğunu öne sürdüğü biyolojik laboratuvarlarla ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu laboratuvarların finansörünün ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden olduğunu iddia etti.

Rus ordusuna bağlı Kimyasal ve Biyolojik Savunma Kuvvetleri Komutanı İgor Kirillov düzenlediği basın toplantısında “Söz konusu yapıların, mevcut ABD yönetimine yakın Hunter Biden’ın yönetimindeki yatırım vakfı Rosemont Seneca tarafından finanse edilmesi dikkati çekiyor. Fonun mali kaynakları 2 milyar 400 milyon dolar değerindedir. Aynı zamanda bu vakfın, ‘Black and Veach’ ve ‘Metabiota’ şirketleri dahil Pentagon’un biyolojik laboratuvarları için en büyük ekipman tedarikçileri ile bağlantıları var. Programın büyüklüğü etkileyici. Askeri departmana ek olarak, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı, George Soros Vakfı ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi uygulamada doğrudan yer almakta. Tüm bu faaliyetler Pentagon’un tam kontrolü altında yürütülmektedir” dedi.

00.05 İtalya Dışişleri Bakanlığı, İtalyan vatandaşlarını Ukrayna’daki savaşa katılmamaları konusunda uyardı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Ukrayna’daki çatışmaya İtalyan vatandaşlarının katıldığına dair basında yer alan haberlere atıfta bulunularak, bu tür davranışların mevcut yasalara göre suç sayıldığı hatırlatıldı.

Açıklamada “vatandaşların kendi güvenlikleri için Ukrayna’ya seyahat etmelerinin kesinlikle tavsiye edilmediği” kaydedildi.

İtalyan basınında, Rusya’nın Ukrayna’ya 24 Şubat’ta açtığı savaşta iki tarafta da savaşan İtalyanlar olduğuna dair haberler çıkmıştı.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın