Savaşta 35. gün | Rusya ve Ukrayna’dan ‘müzakere’ değerlendirmesi

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 35. güne girildi. BM, savaşın başlamasından bu yana 4 milyon kişinin Ukrayna’dan ayrıldığını açıkladı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin danışmanı Ihor Zhovkva, Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakerelerde ‘kesinlikle ilerleme sağlandığını’ söyledi. Kremlin Sözcüsü Peskov ise “Rusya umut verici bir gelişme görmüyor” açıklamasında bulundu. Zelenski, “Olumlu sinyaller var ama bu sinyaller bomba seslerini bastırmaz” dedi. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, 26-28 Mart’ta Türkiye ve Romanya’da görülen deniz mayınlarının 2022 yılı başı itibarıyla Ukrayna Deniz Kuvvetleri’ne kayıtlı olmadığının tespit edildiğini bildirdi. Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi arasındaki görüşmede, iki ülke arasındaki işbirliğinin genişlemesi konusunda anlaşmaya varıldı.

DÜNYA 30.03.2022 07:27

Savaşta 35. gün | Rusya ve Ukrayna'dan 'müzakere' değerlendirmesi

Abone Ol google-news

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 35. güne girildi. Dün Rusya ile Ukrayna heyetleri arasındaki müzakerelere İstanbul’da devam edildi

Ukrayna heyeti yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın gelecekteki güvenliği garanti altına alınsın istiyoruz” dedi. Rus heyeti ise, “Putin-Zelenski zirvesi dışişleri bakanları anlaşırsa mümkün” açıklamasını yaptı. Rusya Savunma Bakanlığı, “Diyalog için Kiev ve Çernihiv çevresinde operasyon duracak” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, İstanbul’daki Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde yürütülen müzakerelerin tamamlanmasının ardından açıklamalarda bulundu.

Görüşme sonucunda hem Rusya’nın hem de garantör ülkelerin kabul edebileceği maddelere ulaştıklarını kaydeden Podolyak “Bugünkü görüşmenin sonuçları cumhurbaşkanları seviyesinde bir görüşme yapılması için yeterlidir” ifadesini kullandı.

İstanbul görüşmelerine katılan Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Fomin, Kiev ve Çernihiv yönlerinde askeri eylemlerini azaltmaya karar verdiklerini açıkladı.

CANLI ANLATIM

14.00 Kremlin: Umut verici bir gelişme görmüyoruz

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Kiev’in Moskova ile müzakerelerde önerilerini özel olarak kağıt üzerinde formüle etmeye başlamasının olumlu bir işaret olduğunu ancak henüz bir gelişme kaydedilmediğini söyledi. Ayrıca Peskov, Rusya’nın umut verici bir gelişme görmediğini, uzun bir çalışmanın gerektiğini dile getirdi. Peskov, Kırım’ın Rusya’nın bir parçası olduğunu ve Rus bölgelerinin kaderi hakkında kimsenin tartışma hakkı olmadığını savundu.

13.10 Zelenski’nin danışmanı: Müzakerelerde ilerleme sağlandı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin danışmanı Ihor Zhovkva, Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakerelerde ‘kesinlikle ilerleme sağlandığını’ söyledi. BBC Radio’ya konuşan ve İstanbul’daki görüşmelerde Rusya heyetinin kırmızı çizgilerden söz etmek yerine Ukrayna’yı dinlediğini belirten Zhovkva, Donetsk ve Luhansk bölgeleri için ise ülkesinin ‘tek bir karış toprak vermeyeceğini’ savundu.

12.50 Ukrayna: Mykolaiv’de ölenlerin sayısı 14’e yükseldi

Ukrayna Devlet Acil Servisi, güneydeki Mykolaiv kentindeki bölgesel yönetim binasına düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısının 14 kişiye yükseldiğini söyledi.

11.45 BM: Mültecilerin sayısı 4 milyonu geçti

Birleşmiş Milletler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Rusya’nın işgal harekatını başlatmasından bu yana 4 milyondan fazla kişinin Ukrayna’dan kaçtığını açıkladı.

11.40 Çernihiv Valisi’nden “Saldırılarda azalma yok” açıklaması

Ukrayna’nın kuzeyindeki Çernihiv bölgesinin valisi Viacheslav Chaus, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, ‘Rus saldırılarında bir düşüş görmediğini’ söyledi. Dün Dolmabahçe’de gerçekleşen görüşmenin ardından, Rusya’nın Çernihiv ve Kiev’e yönelik saldırılarını azaltma kararı aldığı ifade edilmişti. Vali Chaus ise paylaşımında, “Buna inanıyor muyuz? Tabii ki hayır” ifadelerini kullandı.

savasta-35-gun-ukrayna-dan-rusya-ya-mayin-suclamasi-997230-1.

10.20 Rusya ile Çin’in işbirliği genişleyecek

Çin’in ev sahipliğinde düzenlenen Afganistan görüşmelerine katılmak için ülkeye giden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Anhui eyaletinde görüştü.

Interfax haber ajansı ve Reuters, Çin dışişleri bakanı Wang Yi ile Rus mevkidaşı Sergei Lavrov arasında Çin’in doğusundaki Anhui eyaletinde yapılan görüşmeye ilişkin detayları aktardı. Buna göre, iki ülke, Moskova’nın ‘zorlu uluslararası koşullar’ olarak nitelendirdiği mevcut durumda, işbirliğini genişletme konusunda anlaştı.

07.30 Zelenski müzakereleri değerlendirdi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, İstanbul’daki Rusya-Ukrayna müzakerelerini değerlendirdi.

Zelenski, müzekerelere ilişkin yalnızca somut sonuçlara güveneceklerini, kendilerini bombalayan Rus güçlerinin temsilcilerine güvenmeyeceklerini söyledi.
Ukrayna Devlet Başkanı, güvenlik garantilerine dikkat çekti. Zelenski, “Ülkemizin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü için gerçek güvenlik garantileri olmalı. Rus güçleri işgal ettikleri bölgelerden çekilmeli. Egemenlik ve toprak bütünlüğü konusunda herhangi bir taviz olamaz ve olmayacaktır” dedi.

Zelenski’nin bu açıklamasının yayınlandığı dakikalarda Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden de dikkat çekici bir açıklama yapıldı.
Açıklamada, iki ülke liderinin buluşması için belgelerin tamamlanma aşamasında olduğunu kaydedildi.

07.20 Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı: Rus ordusunun Kiev ve Çernigiv’den çekilmesi devam ediyor

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus ordusunun Kiev ve Çernigiv bölgelerinden çekilmesinin devam ettiğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığının Facebook hesabından yapılan açıklamada, Rusya-Ukrayna savaşının 34. gününde son durum değerlendirildi.

Rus ordusunun Kiev şehrini kuşatma görevini yerine getiremediği belirtilen açıklamada, Kiev ve Çernigiv bölgelerinden çekilmeye devam eden Rus ordusunun muhtemelen birliklerini ülkenin doğu yönünde yoğunlaştıracağı belirtildi.

Açıklamada, Donetsk yönünde saldırılarına devam eden Rus ordusunun, Kreminna ve Mariupol yerleşim bölgelerine hava ve füze saldırıları düzenlediği ve Stepnogorsk, Orihov ve Gülyaypole yerleşimlerinin yakınındaki Ukrayna Savunma Kuvvetleri birimlerinin mevzilerine topçu ateşi açtığı ifade edildi.

Ayrıca, Rus ordusunun Karadeniz ve Azak bölgelerinin yanı sıra Volınsk, Polinsk, Siversk, Tavriçeskoye ve Slavyansk yerleşim birimlerini elinde tutmaya çalıştığı, Luhansk bölgesindeki Popasna, Rubijne yerleşimlerinin kontrolünü ve Mariupol şehrini de ele geçirmeye odaklandığı kaydedildi.

06.56 ABD’den vatandaşlarına “Rusya ve Ukrayna’ya seyahat etmeyin” uyarısı

ABD Dışişleri Bakanlığı, keyfi olarak tutuklanabileceklerini gerekçe göstererek Amerikan vatandaşlarına “Rusya’ya seyahat etmeyin” uyarısı yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Rus hükümet yetkilileri Rusya’daki ABD vatandaşlarına ayrımcılık yapabilir ve onları tutuklayabilir.” ifadesine yer verdi.

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş ve ABD’nin buna tepkisine işaret edilen açıklamada, Moskova’daki Amerikan Büyükelçiliğinde hizmetlerin sınırlı olarak yürütülebildiği belirtilerek, ABD vatandaşlarından Rusya’ya seyahat etmemeleri istendi.

Ukrayna’ya seyahat etmeyin uyarısı

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı, halen devam eden savaş koşulları dolayısıyla Amerikalıların Ukrayna’ya da seyahat etmemeleri çağrısında bulundu.

Açıklamada, Rusya’nın saldırılarına ve devam eden çatışma ortamına dikkat çekildi.

05.55 Ukrayna, Karadeniz’de görülen deniz mayınlarından Rusya’yı sorumlu tuttu

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, 26-28 Mart’ta Türkiye ve Romanya’da görülen deniz mayınlarının 2022 yılı başı itibarıyla Ukrayna Deniz Kuvvetleri’ne kayıtlı olmadığının tespit edildiğini bildirdi.

Bakanlığın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Rus askeri kuvvetlerinin, 2014 yılında Ukrayna’nın Sivastopol kentini geçici işgali sırasında ele geçirdiği deniz mayınlarını kullanarak, uluslararası ortaklar nezdinde Ukrayna’yı kasten kışkırtmaya ve itibarsızlaştırmaya çalıştığı ifade edildi.

Açıklamada, Rusya’nın tüm Karadeniz’de, Azak’ın yanı sıra Kerç ve Karadeniz boğazlarında kasıtlı olarak deniz mayınlarını, her şeyden önce sivil nakliye ve denizdeki insan yaşamını tehdit eden fiili ayrım gözetmeyen eylem silahlarına dönüştürdüğü belirtildi.

Ukrayna’ya karşı geniş çaplı savaş başlatan Rusya Deniz Kuvvetlerinin, sivil gemileri ele geçirip imha etmenin ve Ukrayna’yı denizden bombalamanın yanı sıra, deniz mayınlarını yeni bir “korsanlık yöntemi” olarak kullandığı ifade edilen açıklamada, sürüklenen mayınların kullanımı ve bunların öngörülemeyen sonuçlarının sorumluluğunun yalnızca Rusya Federasyonu ve donanmasına ait olduğu vurgulandı.

02.25 ABD, Rusya’yı gıda taşıyan 94 geminin Akdeniz’e ulaşmasını engellemekle suçladı

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, Rusya’yı dünya pazarı için gıda ta��ıyan yaklaşık 94 geminin Akdeniz’e ulaşmasını engellemekle suçladı.

Sherman, BM Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmada, “Ukrayna’daki savaşın ve küresel gıda güvenliğine etkilerinin tek sorumlusu Rusya.” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattı��ı savaşın ardından kuşattığı Mariupol’daki sivillerin açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Sherman, “İnsanlar içme suyu için kar eritiyor. Rusya’nın bombalarından saklanan bir anne muhabirlere üç kızını günlük sadece bir kaşık bal ile beslediğini söyledi. Kent yetkilileri insanların açlıktan ölmeye başladığını söylüyor.” ifadelerini kullandı.

Sherman, “Beş hafta önce tahıl ihracatıyla dünyayı besleyen Mariupol sakinleri bugün Başkan Putin’in savaşı yüzünden ölüyor.” diye ekledi.

Dünyanın buğday ihracatının yüzde 30’unun, mısır ihracatının yüzde 20’sinin ve ayçiçeği yağı ihracatının yüzde 75’inin Karadeniz bölgesinden geldiğini söyleyen Sherman, Putin’in savaşının küresel gıda güvenliğini tehdit ettiği uyarısını yaptı.

Rusya’nın Karadeniz’de ürün taşıyan en az 3 sivil gemiyi bombaladığını belirten Sherman, “Rus donanması, Ukrayna limanlarına erişimi engelleyerek tahıl ihracatını kesiyor. Dünya pazarı için gıda taşıyan yaklaşık 94 geminin Akdeniz’e ulaşmasını engelliyorlar.” diye konuştu.

Sherman, “Karar sadece ama sadece bir kişinin elinde. Vladimir Putin bu savaşı başlattı, küresel gıda krizi yarattı ve tüm bunları ancak o durdurabilir.” dedi.

Rusya, BM Güvenlik Konseyinde, Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşla küresel gıda krizi yaratmakla suçlandı.

İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Barbara Woodword, “Rusya’nın savaş konusundaki iştahıyla dünyanın masasındaki yemeği elinden alıyor.” değerlendirmesi yaparken, Fransız Büyükelçi Nicolas de Riviere ise Rusya’yı dünya genelinde kıtlık riskini artırmakla suçladı.

Rusya ve Çin ise küresel gıda pazarındaki çalkantılardan Batı’nın yaptırımlarını ve ekonomik ambargosunu sorumlu tuttu.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise söz konusu suçlamalara, “küresel gıda pazarındaki çalkantının Batı’nın Rusya’ya yönelik dizginsiz yaptırımlardan kaynakladığı” sözleriyle yanıt verdi.

Çin’in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Dai Bing ise küresel enerji, gıda ekonomi, ticaret ve finansal piyasalardaki dalgalanmadan (Batı’nın) “gelişigüzel yaptırımlarını” sorumlu tuttu.

Dai Bing, yaptırımlar ve ekonomik ablukaların gıda güvenliği ve tedarik zincirlerini etkileyerek fiyatları artıracağını söyledi.

BM Dünya Gıda Programı Direktörü David Beasley ise Ukrayna’nın tahıl ihracatıyla dünyanın “ekmek sepeti” konumundayken şu an “ekmek sırasında bekleyen” durumuna düştüğünü belirterek, savaşın sadece Ukrayna’yı etkilemekle kalmayıp, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana görülmemiş boyutta küresel sonuçlarının olacağı uyarısını yaptı.

01.17 Ukrayna, Rus tarafına insani koridorların açılması talebini iletti

Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşuk, insani koridorların açılması talebini Rus tarafına ilettiklerini bildirdi.

Vereşuk, günlük verdiği brifingde, İstanbul’daki görüşmelerde, Ukrayna müzakere heyetinin Rus tarafına, en büyük şehirleri olan Mariupol, Harkiv, Çernigiv ve Kiev bölgesindeki şehirlere insani koridorların zorunlu ve acil olarak açılması talebini aktardığını belirtti.

Ukrayna’nın Zaporijya bölgesindeki Vasilyevka şehrinden Berdyansk yönündeki yolun açılmasını istediklerini ifade eden Vereşuk, “Yarın tüm çabalarımızı bugün üzerinde anlaşmaya varılan insani yardım koridorlarının işletilmesini sağlamaya yönlendireceğiz. Tahliye çalışmaları, Mariupol, Berdyansk, Melitopol ve Energodar şehirlerinden yapılacak.” dedi.

Vereşuk, son 24 saatteki tahliyeler hakkında kamuoyunu bilgilendirirken, Ukrayna’nın Mariupol şehrinden 936 ve Zaporijya bölgesinden 729 kişiyi tahliye ettiklerini kaydetti.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın