Savaşta 36. gün | Rusya’dan sivillerin tahliyesi için Mariupol’de ateşkes kararı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 36. güne girildi. Rusya, kuşatma altında tuttuğu Mariupol’de sabah saat 10:00 itibari ile ateşkes ilan etiğini duyurdu. ABD ise Rus birliklerinin Çernobil’den çekilmeye hazırlandığını duyurdu.

DÜNYA 31.03.2022 00:07

Savaşta 36. gün | Rusya'dan sivillerin tahliyesi için Mariupol'de ateşkes kararı

Abone Ol google-news

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat’ta başlattığı saldırıları 36. gününde de devam ediyor.

Rusya, 31 Mart’ta Moskova saatiyle 10.00’dan itibaren yalnızca insani amaçlarla ateşkes ilan ettiğini duyurarak, sivillerin ve yabancı vatandaşların Mariupol’den Zaporijya’ya tahliyesi için ek bir insani koridor açılacağını bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı Ulusal Kontrol Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev, “31 Mart 2022 10.00’dan itibaren yalnızca insani amaçlı ‘sessizlik rejimi’ ilan edildi ve siviller ile yabancıların tahliyesi için insani koridor açıldı. Bu insani operasyonun başarılı bir şekilde uygulanması için, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi temsilcilerinin doğrudan katılımıyla yürütülmesi önerilmektedir” dedi.

Beyaz Saray, Putin’in Ukrayna savaşı konusunda yanlış yönlendirildiğini, bunun Putin ile Rus askeri yetkililer arasında gerilime yol açtığına dair ellerinde bulgu olduğunu açıkladı.

İstanbul’da yapılan görüşmelerin sonuçlarını değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “İstanbul’da yapılan görüşmelerin sonuçlarını olumlu bir gelişme olarak görüyoruz. Bu henüz nihai sonuç değil. Ukraynalı müzakerecilerin, nükleer dışı statü ve NATO çerçevesi dışında güvenliğini sağlama gereğinin teyit etmesini Ukraynalı meslektaşlarımızın meseleleri anlamaları açısından önemli bir ilerleme olarak görüyorum” dedi.

CANLI ANLATIM

00.04 ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, son 24 saatte Rusya’nın, Ukrayna’nın başkenti Kiev’in kuzeyindeki güçlerinin yüzde 20’sini başka bölgelere kaydırmak üzere çektiğini açıkladı.

Kirby, “Son 24 saat içinde Rusya’nın Kiev çevresine konuşlandırdığı askerlerinin ve taktik taburlarının küçük bir kısmını kaydırmaya başladığını gördük. Yaklaşık yüzde 20’sini” dedi.

Çekilen güçlerin geldikleri üslere dönmediklerini belirten Kirby, “Ruslar gerilimi düşürme konusunda samimi ise bunu iddia ediyorlar, o çekilen askerleri kendi garnizonlarına gönderirlerdi. Ama bunu yapmıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Sözcü, bahsi geçen yüzde 20’lik askerin Gostomel civarından çekildiğini belirtirken, bazı Rus güçlerinin Çernobil civarından da çekilmeye başladığını gördüklerini kaydetti.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın