Savaşta 40. gün | Rusya, servis edilen görüntülere ‘fotomontaj’ dedi

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 40. güne girildi. Buça’dan gelen görüntüler büyük tartışma yaratırken, görüntülere ‘fotomontaj’ diyen Rusya, ‘Ukraynalı radikallerin Buça’daki bariz provokasyonu’ olarak tanımladığı olay için bugün BMGK’de toplantı talep etti. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, “Rus ordusundan kurtarılan Buça’da yüzlerce ölen ve işkence görenlerle yağmalamaların olduğunu, arazilere mayın döşendiğini, sokaklarda cansız bedenlerin bulunduğunu” söyledi.

DÜNYA 04.04.2022 09:16

Savaşta 40. gün | Rusya, servis edilen görüntülere 'fotomontaj' dedi

Abone Ol google-news

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat’ta başlattığı saldırılar 40. gününde de devam ediyor.

Kiev yakınlarıındaki Buça kentinde Ukrayna tarafından servis edilen görüntüler üzerinden Rusya’nın sivil nüfusa dönük katliam uyguladığı iddia edilirken Rusya’nın BM Temsilci Yardımcısı, “Ukraynalı radikallerin Bucha’daki bariz provokasyonu” olarak nitelendirdiği olayla ilgili olarak bugün BM Güvenlik Konseyi’nin toplanmasını talep ettiğini söyledi.

Öte yandan eski Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’yi Buça kentine davet eden Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy de, Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerini BM Güvenlik Konseyi’nde görüşmek istediğini kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da Buça’daki “Kiev rejiminin suçunun” amacını, barış müzakerelerinin kesintiye uğraması ve şiddetin tırmanması olarak nitelendirdi.

Rusya’nın ABD Büyükelçisi Antonov’sa, Rusya’nın Buça kentinden çekilmesinden hemen sonra Ukrayna ordusunun şehre topçu ateşi açtığını ve bunun siviller arasında kayıplara yol açabileceğini, ABD’ninse bunu kasıtlı olarak gizlediğini öne sürdü.

Letonyalı gaz şirketi Latvijas Gāze, Rus doğalgazını rubleyle ödeme olasılığını araştırdığını söyledi.

CANLI ANLATIM

12.40 Kremlin: Buça’daki görüntüler fotomontaj

Kremlinden, Buça’dan paylaşılan öldürülen insanların görüntüleri hakkında açıklama geldi. Rus yetkililer, “Buça’daki görüntüler fotomontaj, Ukrayna ile müzakerelerin devam edip etmeyeceğini bilmiyoruz, görüşmelerin etkisine yorum yapmayacağız” denildi.

11.44 Rusya Savunma Bakanlığı: Ukrayna’da gece 14 askeri altyapı unsuru imha edildi

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna ordusuna ait 14 askeri altyapı unsurunun gece imha edildiğini bildirdi.

Bakanlık Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rusya Silahlı Kuvvetleri ile Donbas’taki yönetimlerin Ukrayna’da bazı yerleşim birimlerini ele geçirdiğini belirtti.

Rus ordusunun Ukrayna’daki askeri altyapı tesislerine yönelik saldırılarını sürdürdüğünü aktaran Konaşenkov, “Ukrayna’da gece uçak saldırılarında 14 askeri altyapı unsuru imha edildi” ifadesini kullandı.

Konaşenkov, bugüne kadar Ukrayna ordusuna ait 125 uçak, 91 helikopter, 392 insansız hava aracının yanı sıra 226 hava savunma füze sistemi, 1936 tank ve zırhlı araç, 211 çok namlulu roketatar, 833 obüs ve havan topu ve 1810 özel askeri aracın vurulduğu bilgisini paylaştı.

06.18 Blinken’den ‘katliam’ açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kiev yakınlarındaki Buça şehrinde bulunan sivil cesetlerinden dolayı Rusya’yı kınadı.

Rus ordusunun Kiev yakınlarındaki bölgelerden çekilmesinin ardından ortaya çıkan görüntüler ve bulunan cesetlere yönelik tepkiler gelmeye devam ediyor.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Blinken “Buça’da ve Ukrayna genelinde Kremlin güçlerinin bariz vahşetini şiddetle kınıyoruz.” ifadesini kullandı.

Blinken, söz konusu sivil katliamının sorumlularını cezalandırmak için mevcut her aracı kullanacaklarını, yaşanan şiddeti belgeleyerek bu bilgileri bilgi paylaşacaklarını dile getirdi.

Ukrayna’nın başkenti Kiev yakınlarındaki Buça şehrini Rus güçlerinden 1 Nisan’da kurtaran Ukrayna ordusu, binaları yıkılmış, sokakları ceset dolu bir şehirle karşılaşmıştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ise yaptığı açıklamada, “Rus ordusundan kurtarılan Buça’da yüzlerce ölen ve işkence görenlerle yağmalamaların olduğunu, arazilere mayın döşendiğini, sokaklarda cansız bedenlerin bulunduğunu” söyleyerek, “Katiller. Cellatlar. Tecavüzcüler. Kendilerine ordu diyen yağmacılar ve yaptıklarından sonra ancak ölümü hak edenler” ifadesini kullandı.

Kiev yakınlarındaki kurtarılan yerleşim alanlarında 410 sivilin cesedinin bulunmuştu.

04.05 Almanya Savunma Bakanı: AB, Rus gazını yasaklamayı değerlendirmeli

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Avrupa Birliği’nin Rusya’dan doğalgaz ihracatını yasaklamayı değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Bakanın açıklamaları Ukrayna’nın Bucha kentinden gelen ve sivillerin öldürüldüğünü gösteren görüntülerin ardından Rusya’ya tepkinin artması sonrası geldi.

Alman devlet medyası ARD’ye konuşan Bakan Lambrecht “Buna bir yanıt verilmeli, bu suçlar cezasız kalamaz” dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da Putin ve destekçilerinin eylemlerinin sonuçlarına katlanacaklarını belirtti.

Avrupa’nın doğalgazının yaklaşık yüzde 40’ı Rusya’dan geliyor. Rus gazi özellikle Alman endüstrisi için büyük önem taşıyor.

01.55 Ukrayna: Son bir günde 40 Rus askeri ile 50’ye yakın askeri araç yok edildi

Ukrayna ordusunun son bir günde Rus güçlerinin dört saldırısını püskürttüğü, gün içerisinde meydana gelen çatışmalarda 40 Rus askeri ile aralarında savaş uçağı ve helikopterin de bulunduğu 50’ye yakın askeri aracın yok edildiği bildirildi.

Ukrayna silahlı kuvvetlerinden yapılan açıklamada, son bir günde Ukrayna ordusu tarafından Rus güçlerinin 4 saldırısının püskürtüldüğü kaydedilirken gün içerisinde meydana gelen çatışmalarda 40 Rus askeri ile 43 askeri teçhizatının imha edildiği aktarıldı.

Açıklamada ayrıca Ukrayna hava kuvvetlerinin gün içerisinde iki seyir füzesi, bir helikopter, bir Su-34 ve bir Su-35 savaş uçakları ile İl-22 hava kontrol uçağını imha ettiği de belirtildi.

01.28 Ukrayna: “AB’nin Rusya’ya yönelik planlanan beşinci yaptırım paketi şu haliyle yetersiz”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, AB’nin Rusya’ya yönelik planlanan beşinci yaptırım paketini mevcut haliyle yetersiz olduğunu belirtti.

Twitter hesabından video mesajı yayınlayan Kuleba, son haftalarda Avrupa Birliği’nin Rusya’ya karşı planlanan beşinci yaptırım paketi üzerinde çalıştığını anımsatarak “Beşinci paket şu anki haliyle Rusya’nın saldırganlığına ve Rus suçuna yeterli bir cevap değildir.” dedi.

Kuleba, planlanan paketin neleri içerdiğini bildiğini ve şu andaki haliyle kabul edilmesi durumunda alenen konuşmak ve mevcut duruma verilen orantısız tepkinin tarafsız bir değerlendirmesini yapmak zorunda kalacaklarını vurguladı.

AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarının artırılması gerektiğini savunan Kuleba, AB’nin beşinci yaptırım paketinin daha fazla SWIFT’ten kesilen Rus bankalarını, Rus petrol, gaz ve kömürüne ambargo uygulamaya yönelik önlemleri ve AB limanlarının Rus gemilerine ve mallarına kapatılmasını içermesi gerektiğini ifade etti.

Daha önce Kuleba, Rus ordusunun Kiev bölgesinde sivillere yönelik işlediği kasıtlı cinayetlerle ilgili olarak G7 ülkelerine seslenerek Rusya’ya karşı yeni “yıkıcı yaptırımların” uygulamalarını talep etmişti.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın