Savaşta 44. gün | Rusya: Önemli sayıda asker kaybımız var

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 44. güne girildi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıda Rusya’nın önemli sayıda asker kaybettiğini söyledi. Ukrayna Savunma Bakanlığı, Luhansk bölgesinde Rus güçlerin Ukrayna ordusunun karşı saldırısı ile birkaç kilometre geriye atıldığını, Çernihiv bölgesinde ise Gremyaç köyünün kurtarıldığını belirtti.

DÜNYA 08.04.2022 00:19

Savaşta 44. gün | Rusya: Önemli sayıda asker kaybımız var

Abone Ol google-news

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat’ta başlattığı işgal operasyonunda 44. güne girildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıda Rusya’nın önemli sayıda asker kaybettiğini söyledi.

Peskov, Sky News’e verdiği röportajda, Rus birliklerinin sivilleri öldürdüğü iddiasını yalanladı.

Sokaklarda sivil cesetler olduğunu gösteren uydu görüntüleri ve fotoğrafların “sahte” olduğunu belirten Peskov, “Buça sokaklarındaki cesetlere ilişkin vahşetle Rus ordusunun ortak bir yanı olabileceğini reddediyoruz.” dedi.

24 Şubat’ta savaşın başlamasından bu yana kaç sivilin öldüğü sorulan Peskov, rakamları “teyit edemedikleri” için cevap vermek istemediğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaş suçlarından yargılanması çağrıları da sorulan Peskov, “Bunu bir olasılık olarak görmüyoruz, gerçekçi de bulmuyoruz.” dedi.

CANLI ANLATIM

00.23 Ukrayna: Luhansk’ta Rus güçler birkaç kilometre geriye atıldı

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Luhansk bölgesinde Rus güçlerin Ukrayna ordusunun karşı saldırısı ile birkaç kilometre geriye atıldığını, Çernihiv bölgesinde ise Gremyaç köyünün kurtarıldığını belirtti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Luhansk’ta askerlerimiz başarılı karşı saldırı gerçekleştirdi ve düşman güçleri birkaç kilometre geriye atıldı. Çernihiv bölgesinde ise Gremyaç köyü Rus işgalcilerden kurtarıldı” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, ayrıca Ukrayna özel kuvvetlerinin Rus güçlerinden kullanılabilir durumda birkaç hava savunma sistemini ele geçirdiği de bildirildi.

00.00 Rusya, BM İnsan Hakları Konseyi’ndeki yetkilerini erken feshetti

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi üyesi olarak yetkilerinin erken feshedilmesine ilişkin karar aldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, BM Genel Kurulu’nda Rusya’nın BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğinin askıya alınmasına tepki gösterildi.

Söz konusu kararın “hukuka aykırı” ve “siyasi olarak motive edilmiş bir adım” olarak nitelendirildiği açıklamada, “Rusya Federasyonu, 7 Nisan 2022’den itibaren BM İnsan Hakları Konseyi üyesi olarak yetkilerinin erken feshedilmesine ilişkin bir karar aldı” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğini zamanından önce sonlandırma kararının Rusya’nın insan hakları alanındaki uluslararası yükümlülüklerinden ayrılacağı anlamına gelmediği ifade edildi.

193 üyeli BM Genel Kurulu, Ukrayna’daki insan hakları ihlalleri nedeniyle Rusya’nın İnsan Hakları Konseyi üyeliğinin askıya alınmasını oylamıştı.

Rusya’nın İnsan Hakları Konseyinden çıkarılmasına 93 ülke destek verirken 24 ülke karşı çıkmış, 58 ülke ise çekimser kalmıştı.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın