Savaşta 45. gün | Tren istasyonu saldırısında can kaybı 52’ye yükseldi

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 45. güne girildi. Ukrayna, Rusya’nın, Kramatorsk kentinde sivillerin bulunduğu tren istasyonunu roketle vurduğunu ve 52 kişinin öldüğünü açıkladı. Birleşmiş Milletler (BM), savaşın başladığı günden itibaren 1626 sivilin hayatını kaybettiğini, 2 bin 267 sivilin yaralandığını belirtti. Zelenski, “Avrupa, her halükarda Rusya’ya ilkeli ve güçlü yaptırım uygulama zorunda kalacak” diye konuştu.

DÜNYA 09.04.2022 07:40

Savaşta 45. gün | Tren istasyonu saldırısında can kaybı 52’ye yükseldi

Abone Ol google-news

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat’ta başlattığı işgal operasyonunda 45. güne girildi.

Ukrayna’nın Donetsk bölgesinin valiliği, Kramatorsk kentinde sivillerin beklediği tren istasyonuna gerçekleştirildiği belirtilen saldırıda can kaybının 52’ye yükseldiğini duyurdu. Donetsk Valisi Pavlo Kyrylenko, yaptığı açıklamada, “Bugün tüm dünya Kramatorsk’taki tren garı saldırısında ölen 5’i çocuk 52 vatandaşın yakınlarına başsağlığı diliyor” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM), işgalin başladığı 24 Şubat’tan bu yana en az 1626 sivilin hayatını kaybettiğini, 2 bin 267 sivilin yaralandığını, saldırıların ardından 4 milyon 382 bin 316 kişinin komşu ülkelere geçtiğini bildirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Avrupa’nın her hâlükârda Rusya’ya karşı gerçekten ilkeli ve güçlü yaptırımlar uygulamak zorunda kalacağını belirtti.

CANLI ANLATIM

01.57 Rusya’nın savaş açtığı Ukrayna’nın Kiev bölge polisi müdürü Andrey Nebitov, Buça’daki toplu mezardan çıkan 40 cesedin sivillere ait olduğunu belirtti.

Nebitov, yaptığı açıklamada, Kiev bölgesi polisinin cuma günü Rus güçleri tarafından öldürülen sivillerin gömüldüğü en büyük toplu mezarlıklarından birinde inceleme yaptığını bildirdi. Nebitov, Buça’daki toplu mezardan çıkan 40 kişinin cesedinin ‘herhangi bir direniş göstermeyen sivillere ait olduğunu’ belirtti.

Rus ordusunun Buça’da düzenli olarak sivillere karşı ateş açtığını, kasabadaki sivillerin bir kısmının ağır silah atışlarında öldüğünü dile getiren Nebitov, Rus güçleri tarafından katledilenler arasında yaşları 40 ila 60 arasında değişen kadın ve erkek sivillerin olduğunu söyledi.

Nebitov, adli tıp ve kriminoloji uzmanlarının cesetleri incelediklerini ve Rus ordusunun savaş suçlarını kayda aldıklarını anlattı. Bazı cesetlerin kimlik tespitinin yapıldığını belirten Nebitov, bu naaşların inceleme yapılması ve ölüm nedenlerinin belirlenmesi için gönderileceğini dile getirdi.

Adli tıp uzmanlarınca yapılan ilk belirlemelere göre, cesetlerin baş ve vücut kısımlarında kurşun yaralarının tespit edildiğini kaydeden Nebitov, bunun birçok sivilin otomatik bir silahtan veya keskin nişancı tüfeğinden açılan ateşten öldüğünü gösterdiğini de sözlerine ekledi.​​​​​​​

01.23 Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Avrupa’nın her hâlükârda Rusya’ya karşı gerçekten ilkeli ve güçlü yaptırımlar uygulamak zorunda kalacağını belirtti.

Yayınladığı video mesajında, cuma günü kabul edilen beşinci Avrupa Birliği yaptırım paketini değerlendiren Zelenski, “Yaptırım önerilerini sürekli olarak yumuşatmaya çalışanın kim olduğunu biliyoruz ve nihayetinde Avrupa’dakilerin anlamaları için her şeyi yapacağız. Rusya’nın enerji ihracatına kısmi kısıtlamalar veya Rus deniz seyrüseferine kısmi kısıtlamalar değil, herhâlükârda Rusya’ya karşı gerçekten ilkeli ve gerçekten güçlü yaptırımlar getirilmesi gerekecek” dedi.

Bu kararı erteleyen politikacı ve ülkelerin, Rusya’nın Ukraynalılara, Avrupa’daki özgürlüğe karşı yaptıklarının baskısı altında görüşlerini değiştireceklerini de savunan Zelenski, ayrıca tüm Rus bankalarının küresel finansal sistemden tamamen çıkarılması çağrısında bulundu.

“BU SAVAŞ SUÇUNA SERT VE KÜRESEL BİR YANIT BEKLİYORUZ”

Açıklamasında Kramatorsk’taki füze saldırısına da değinen Zelenski, Ukrayna’nın çok sayıda insanın ölümüne yol açan bu saldırıya sert bir küresel tepki beklediğini vurguladı.

“Dünyanın tüm önde gelen ülkeleri, Rusya’nın Kramatorsk’a yönelik füze saldırısını zaten kınadı. Bu savaş suçuna sert ve küresel bir yanıt bekliyoruz.” diyen Zelenski, bu füze saldırısının, diğer birçok “Rus savaş suçu” gibi uluslararası mahkemedeki suçlamalardan biri olması gerektiğini de sözlerine ekledi.​​​​​​​

00.25 Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile görüştü.

savasta-45-gun-tren-istasyonu-saldirisinda-can-kaybi-52-ye-yukseldi-1001264-1.

00.08 Kramatorsk’taki tren istasyonu saldırısında can kaybı 52’ye yükseldi

Donetsk Valisi Pavlo Kyrylenko, Ukrayna’nın Kramatorsk kentinde sivillerin beklediği tren istasyonuna yapılan saldırı hakkında yaptığı açıklamada, “Bugün tüm dünya Kramatorsk’taki tren garı saldırısında ölen 5’i çocuk 52 vatandaşın yakınlarına başsağlığı diliyor” ifadelerini kullandı.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın