Şi ve Biden görüştü: Ukrayna krizini görmezden gelemeyiz

ABD Başkanı Joe Biden’ın Çinli mevkidaşı Şi Cinping, Ukrayna krizi gündemiyle görüşme gerçekleştirdi.

DÜNYA 18.03.2022 18:52

Şi ve Biden görüştü: Ukrayna krizini görmezden gelemeyiz

Abone Ol google-news

ABD Başkanı Joe Biden’ın Çinli mevkidaşı Şi Cinping ile Rusya-Ukrayna savaşını ele aldığı ve yaklaşık 2 saat süren video konferans görüşmesi sona erdi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre Washington DC yerel saati ile 09.03’te (TSİ 16.03) başlayan görüşme, saat 10.53’te (17.53) sona erdi.

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı video konferans görüşmesinde, “Ülkeler savaşacak noktaya gelmemeli. Savaş ve çatışma kimsenin yararına değil. Uluslararası toplum en çok barış ve güvenliği korumalı” dedi.

Jinping, “Barış ve huzurun inşası savaş ile karşı karşıya kaldı. Ukrayna’da yaşanan krizi görmezden gelemeyiz” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, dün yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu görüşmenin, ABD ile Çin arasında iletişim kanallarının açık tutulmasına yönelik çabanın bir parçası olduğuna işaret etmiş, iki liderin ülkeleri arasındaki rekabetin yönetilmesi konusunun yanı sıra Rusya-Ukrayna savaşı ve ortak konuları da ele alacağını aktarmıştı.

Biden-Şi görüşmesinin, ABD’nin Çin’e sık sık “Rusya’ya Ukrayna konusunda destek ya da silah vermenin bedeli ağır olur” uyarısını yaptığı bir dönemde gelmesi dikkati çekti.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın