Son dakika: New York’ta ABD ile kritik NATO görüşmesi! Çavuşoğlu: Güvenlik endişelerimiz giderilmeli

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD’nin New York kentinde ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile görüşmesi öncesi açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu “Terör örgütlerine  verdikleri bazı destekler mevcut. Bu konulardaki çekincelerimizi ilettik. Türkiye’nin güvenlik endişelerinin de karşılanması gerekiyor. Sonuç odaklı bir görüşme olacağını umuyoruz.” dedi. 

Ekim 2021’de Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması oluşturulması kararının ardından iki ülke Dışişleri Bakan yardımcıları 4 Nisan’da bir araya gelmişti. Görüşme o toplantının bakan düzeyindeki devamı niteliğini taşıyor.

ÜST DÜZEY GÖRÜŞMELER

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin New York kentinde İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü.

ERDOĞAN – BIDEN GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında Roma’da 2021 Ekim ayında gerçekleştirilen görüşmede Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması oluşturulması konusunda mutabakata varılmıştı. Bu mutabakat çerçevesinde ilk toplantı, 4 Nisan 2022’de Ankara’da bakan yardımcısı seviyesinde başlatılmıştı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ve ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland’ın başkanlığında heyetler arası görüşme yapılmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın