SP ve DEVA Partisi önderlerinin kelamları tartışmaları beraberinde getirdi

Siyaset, Saadet Partisi (SP) Genel Lideri Temel Karamollaoğlu ve DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan’ın açıklamalarını konuşuyor. Kulislerde, “6’lı masa dağılıyor mu?” sorusu gündeme gelirken her iki partinin yetkilileri “6’lı masada ihtilaf yok” değerlendirmesinde bulundu.

Karamollaoğlu, evvelki gün Bursa’da “6’lı masanın evvelce olduğu üzere büyük ehemmiyetinin kalmadığını” belirterek, “Seçim Kanunu’nda değişiklik yapılınca, yani bir arada olmanın getirdiği ekstradan bir avantaj vardı, o kalktı. Lakin onun kalkması aslında bizi de etkiler” tabirlerini kullandı.

“KASIT KOPUŞ DEĞİL”

Karamollaoğlu’nun bu kelamları, kulislerde, “SP, 6’lı masadan ayrılacak mı?” tartışmalarını da beraberinde getirirken, SP Sözcüsü Birol Aydın, “Karamollaoğlu’nun kast ettiğinin 6’lı masadan bir kopuş olmadığını” vurguladı. Aydın, “6’lı masa mahiyetinde bir anormallik yok. Bir kere 6’lı masanın bir ortaya gelişi, başlı başına yalnızca birtakım yasal düzenlemelerden kaynaklı bir iş değildir. Bugün bilhassa Türkiye’de muhalefet partilerinin bir ortaya gelmelerini elzem kılan, Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlardır” dedi. Karamollaoğlu’nun Siyasi Partiler Yasası’nda yapılan değişiklikler bazında algılanması gerektiğinin altını çizen Aydın, şunları kaydetti:

“HEDEFİMİZ ORTADA”

“Sayın Genel Liderimiz, hükümetin son yapmış olduğu değişik ile siyasi partilerin yan yana gelerek seçime girmiş olmalarının, görece oyları düşük olan partilere yarar sağlamayacağı halinde bir düzenleme olduğunu lisana getirdi. Lakin bu durum bizim 6’lı masadan bağımsız hareket içinde olacağımız manasına gelmiyor. 6’lı masada olan siyasi partiler bir taraftan Cumhurbaşkanlığı’nı kazanarak Türkiye’nin parlamenter sisteme dönüşünü hızlandırmak istiyor, öbür taraftan da parlamentodaki milletvekili sayısının en yüksek oranda, 6 siyasi parti ortasında bölüşülmesini isterler. Bu amaç ortada olduğu surece, yapılan öbür değerlendirmelerin değeri yok.”

“ÖNCELİK SİSTEM”

Babacan da Yozgat mitingi sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, aday belirleme süreci için geçiş sürecinin yol haritası ve cumhurbaşkanı adayının ortak telaffuzuna katkı sunacak temel hususlarda “ön koalisyon protokolü” hazırlanmasını istemişti. Babacan’ın bu kelamları de tartışmaları beraberinde getirdi. DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Siyasetleri Lideri Mustafa Yeneroğlu, Babacan’ın kelamlarının “siyaseten yanlış yerlere çekilmek istendiğine” dikkat çekti. Geçiş sürecinde “mutabakata varılması gerektiğini” söz eden Yeneroğlu, “Seçimlerden sonra belirlenecek yeni cumhurbaşkanlığı kabinesi, ne seviyede bilgi paylaşımı yapacak? Hangi yetkileri kullanacak? Bize nazaran geçiş sürecinde ülkenin nasıl yönetileceği ile ilgili tematik mevzularda anlaşılması gerekiyor. Adayın isminin müzakeresinden evvel bunlar yapılmalı” vurgusunu yaptı.

“SÖZÜM ÇARPITILDI”

6’lı masadan “kopuş” tartışmalarına neden olan açıklamaları SP önderi Karamollaoğlu’na da soruldu. Bursa’da gazetecilere açıklama yapan Karamollaoğlu, “İttifakların eskisi kadar ehemmiyeti olmadığını söylemiştik. Bunun sebebi de iktidarın bu hususta yaptığı değişiklikler. Lakin bunun hiçbir yararı yok, hiçbir değeri yok demedik. 6’lı masa çalışmaları bundan sonra da devam edecek. İster istemez bir dayanışma içerisinde. Kimse bir sözün çabucak alıp, çarpıtılmasını yaparak buradan bir şeyler ve yanlış sonuçlar çıkarmaya teşebbüs etmemeli” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın