Tohum dayanağından yararlandılar, yüzde 20 artış bekleniyor

“Samsun İlinin Sürdürülebilir Tarım Faaliyetlerinin Yaygınlaştırılması Projesi” ile zerzevat ve meyve yetiştiriciliğini artıran Büyükşehir Belediyesi, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) üye olanlara fiyatsız fide, tohum, sera naylonu ve gübre veriyor. Projede öz kaynaklarını seferber eden Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı, takviyelerini sürdürüyor.

BU YIL TALEP ARTIŞI OLDU

Vezirköprü, Havza ve Ladik ilçelerindeki patates üretimi, Büyükşehir Belediyesi’nin tohum yardımıyla genişliyor. 2021 yılında 3 ilçenin 11 mahallesinde üretim yapan 40 çiftçi, aldıkları tohumları toplam 133 dekar alanda toprakla buluşturdu. Üretim maliyetlerini büyük oranda düşüren çiftçiler yüksek randıman elde edince, bu yıl talep artışı yaşandı. Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı, 2022 yılında tohum dayanağını 27 tondan 50 tona çıkardı. Bu sayede patates yetiştirilen mahalle sayısı 24’e, arazi ölçüsü 180 dekara, çiftçi sayısı da 65’e yükseldi.

Patatesin en çok yetiştirildiği Vezirköprü ilçesinde, 13 mahallede 28 çiftçi üretim yapıyor. 25 ton tohum dağıtılan ilçede 82 dekar alan kullanılıyor. İlçelerde ekilen yerleri gezerek incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nda vazifeli ziraat mühendisleri, çiftçilere de danışmanlık yapıyor.

Karacaoğlan Mahallesi’ndeki patates tarlalarını dolaşan Ziraat Yüksek Mühendisi Hicran Kanca, denetimlere aralıksız devam ettikleri bilgisini verdi. Kanca, “Belediyemizin öz kaynaklarıyla yürüttüğümüz patates yetiştiriciliğinin geliştirerek yaygınlaştırılması projesi kapsamında 2020 ve 2021 yıllarında ilçelerimizdeki çiftçilerimize 27 ton tohum dayanağı verdik. Bu yıl da 25 tonu Vezirköprü ilçemizde olmak üzere vilayet genelinde toplam 50 ton tohumu dağıtarak, ekimlerini sağladık. Şuanda da yumrular büyümeye başlarken, topraklardaki incelemelerimize de devam ediyoruz” dedi.

DESTEKLERİN DEVAMINI BEKLİYORUZ

Patates üreticisi Yavuz Çoban ise bu yıl yüzde 20 randıman beklediklerini kaydetti. Çoban, “15 yıldır tarımla uğraşıyoruz. Babamla birlikte ayçiçeği, buğday, şekerpancarı ile zerzevat yetiştiriyoruz. Bunun yanında serada domatesimiz var. Büyükşehir Belediyesinin patates tohumu hibe takviyesinden yararlanıyoruz. 4 dönüm alanda üretim yapıyoruz. Sağ olsunlar bizlere ker mevzuda katkı sağlıyorlar. Akıllı ekim ve söküm bize makine tedarik ediyorlar. Bu sayede 1 saatte ekebiliyoruz. Pazar satışına yönelik kâfi ölçüde rekolte elde ediyoruz. Çok mutluyuz. Takviyelerin devamını bekliyoruz. Büyükşehir Belediye liderimiz Mustafa Demir’e de çok teşekkür ediyoruz” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın