Toyota’nın arabaları geleceğin petrolüyle çalışacak

Enerji güvenliğindeki olumsuz gelişmeler, arz-talep dengesizliği ve sıfır emisyon dertleri, geleceğin petrolü olarak nitelendirilen hidrojen güç çalışmalarını hızlandırdı.

Birçok dünya devinden yapılan açıklamalara, son olarak Japon otomotiv devi Toyota’dan gelen açıklama da eklendi.

Toyota Salı günü yaptığı açıklamada, Isuzu, Hino Motors ve Commercial Japan Partnership Technologies Corporation (CJPT) ile, hidrojen yakıt hücreli elektrikli araçlar alanında iş birliği yapacağını duyurdu. Hem Isuzu hem de Hino, Toyota ile iştiraki kendi web sitelerinden duyurdular.

TOYOTA GELECEĞİN PETROLÜ İÇİN GAZA BASIYOR

Toyota’nın açıklamasına nazaran, hidrojen yakıt hücreli araçların, hafif hizmet kamyonları olacağı, potansiyel kullanım alanının, “bir günde birden fazla teslimat sürecini gerçekleştirmek için uzun saatler boyunca uzun uzaklıklar katedilmesi gerekilen” süpermarket ve marketler dalı olabileceği belirtildi.

Şirket ayrıyeten bu segmentte faaliyet gösteren araçlar için süratli yakıt ikmalini bir gereklilik olduğunu vurguladı.

Açıklamada, “Yüksek güç yoğunluklu hidrojenle çalışan ve sürüş sırasında sıfı emisyon salgılayan FC[yakıt hücresi]teknolojisinin kullanımı bu çeşit çalışma şartlarında tesirli kabul ediliyor.” sözleri yer aldı.

Şirkete nazaran, Fukuşima Eyaletindeki dağıtım tesislerinde ve Tokyo’daki başka projelerde kullanılan hafif hizmet yakıt hücreli kamyonlarla, Ocak 2023′ten sonra pazara giriş yapılması planlanıyor.

Hino Motors, Toyota Kümesi’nin bir kesimidir, CJPT ise 2021′de Isuzu, Toyota ve Hino tarafından kurulmuştur.

Related Posts

Bir cevap yazın