Yaş meyve ve zerzevat ihracatçısı günlerdir Kapıkule Hudut Kapısı’nda bekliyor

Bulgaristan’daki laboratuvarın kapalı olması nedeniyle, yaş sebze-meyve taşıyan Türk TIR’larının Kapıkule Hudut Kapısı’nda bekletilmesine reaksiyon gösteren UYGUN Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, “İhraç edilecek yaş zerzevat ve meyveler çürüme riskiyle karşı karşıya” dedi.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Türkiye’den Avrupa’ya ihraç edilen yaş meyve ve sebzelerin Bulgaristan hudut kapısında evrak, kalite ve tahlil denetimlerindeki gecikmelere reaksiyon gösterdi.

Bahşi, “Türkiye’nin Avrupa’ya açılan en kıymetli hudut kapısı olan Kapıkule’den geçişte, Bulgaristan tarafında besin ve gibisi birtakım eserlerin tahlillerinin yapıldığı laboratuvarın kapatılarak tahlil için malların sona 350 kilometre uzaklıktaki Sofya’ya gönderilmesi nedeniyle nakliyeci esnafı 4-5 gün hudut kapısında beklemek zorunda kaldı” dedi.

“Bu yüzden ihraç edilecek yaş zerzevat ve meyveler çürüme riskiyle karşı karşıyadır” diyen Bahşi, “Girdi maliyetlerinin bu kadar yüksek olduğu bu kurallarda bir de ihracatçının bu türlü meselelerle karşı karşıya kalması zati güç durumda olan üreticiyi üretemez hale getirmektedir” diye konuştu.

‘BİR TEŞEBBÜSTE BULUNACAK MISINIZ?’

Konuyu Meclis gündemine taşıyıp Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından cevaplanması istemiyle soru önergesi sunan Bahşi, şu sorulara karşılık aradı:

-Yaşanan sorunun aşılması, mağduriyetlerin giderilmesi için Bulgaristan makamları nezdinde bir teşebbüsünde bulunacak mısınız?

-İhracatçının önünü açarak üreticimizin güçlenmesi için bir çalışmanız var mıdır?

Related Posts

Bir cevap yazın