Yunanistan Parlamentosu’nda tepki çeken olay: Neonazi birliğin askeri konuşturuldu

Ukrayna lideri Zelenski’nin Yunanistan Parlamentosu’na seslendiği sırada, Neonazi Azov Taburu’nda savaştığını belirten Yunan asıllı bir askerin Ukrayna’daki durumu anlattığı bir videoya yer verilmesi, Yunanistan muhalefetinde tepkiye neden oldu. Aleksis Çipras bunu “tarihi bir utanç” olarak nitelerken, Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu “Azov Birliğine bağlı bir kişinin konuşmasının dahil edilmesi yanlıştı ve amacının dışındaydı” dedi.

DÜNYA 07.04.2022 17:41

Yunanistan Parlamentosu’nda tepki çeken olay: Neonazi birliğin askeri konuşturuldu

Abone Ol google-news

Ukrayna Devlet Başkanı Vlodimir Zelenski, Yunanistan Parlamentosu’nda telekonferans aracılığıyla konuşma yaptı.

Zelenski, Mariupol’de yaşananlar için “Sivil nüfus açlık ve sefalet nedeniyle gitmek zorunda kaldı. Mariupol’de hala yaşayan 100 bin insan var. Zarar görmemiş bina kalmadı” dedi. Mariupol’de yaşayan Yunan asıllı toplumun varlığını hatırlatan Zelenski, “Ukrayna, Yunanlar tarafından Hristiyan yapılan Ortodoks ülkelerden biridir” diye konuştu. Ukrayna lideri, “Ruslar tüm Avrupa’ya zarar vermek için ellerinden geleni yapıyor. Özellikle doğal gaz ve petrol gibi kaynaklarını kullanarak. Enerji piyasasında ve dünya gıda endüstrisinde büyük açıklara neden olarak” ifadelerini kullandı.

Zelenski, Rus bankalarına, gemilerine Avrupa’nın sırtını dönmesini isteyerek, Ukrayna’nın hem Rusya’ya uygulanacak yaptırımlara hem de silaha ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Zelenski’nin Yunan Parlamentosu’nda yaptığı konuşma sırasında Neonazi Azov Taburu’nda savaştığını belirten Yunan asıllı bir askerin Ukrayna’daki durumu anlattığı kısa bir videoya yer verilmesi, Yunanistan muhalefetinde tepkiye neden oldu. Bazı milletvekilleri parlamentoyu terk ederken, Radikal Sol İttifak (SYRIZA), Yunanistan Komünist Partisi (KKE), Değişim Hareketi Partisi (KINAL) ve Mera25 Partisi hükümetten konuya ilişkin açıklama istedi.

Ana muhalefet partisi SYRIZA’nın Lideri Aleksis Çipras, Twitter’daki paylaşımında durumu “tarihi bir utanç” olarak nitelendirerek, “Ukrayna halkıyla tabii ki dayanışma içerisindeyiz. Ancak Naziler Meclis’te konuşamaz” dedi.

Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Azov Birliğine bağlı bir kişinin konuşmasının dahil edilmesi yanlıştı ve amacının dışındaydı” ifadesine yer verdi.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın