Alman Matthias’ın Şahin aşkı

Almanya’nın Dusseldorf kentinde yaşayan Matthias Mendrina, 1989 ile 2002 yılları arasında her yaz tatil için Antalya’nın Kemer ilçesine geldi. İlçeyi çok seven Mendrina, emekli olduktan sonra da 2003 yılında Kemer’e yerleşti.

Yaz aylarında deniz kenarında zaman geçirmeyi seven Mendrina, kışın da şehirdeki köyleri gezmek amacıyla 1994 model Şahin satın aldı.

“10 NUMARA ARABA”

İlçede otomobiliyle adeta özdeşleşen Mendrina, otomobilinin de yer aldığı videolarıyla sosyal medyada da gündem oldu.

Türkçe öğrenen ve akıcı şekilde konuşabilen Mendrina’nın çok sayıda görüntülenen bir videosundaki, “Ben orijinal Alman. Yan sanayi değil. Arabam çok güzel. Şahin. Polisler durduruyor, şaşırıyor ama araba eşek gibi çalışıyor. Her yere gidiyor. 10 numara araba. Tornavida ve pense ile bütün tamiratı yapılıyor” sözleri izleyenleri gülümsetiyor.

“Bir tornavida ve pense verin her yerini tamir edebilirim” diyen Mendrina, ayrıca az akaryakıt tüketen aracının ekonomik olduğunu da kaydetti.

“BENİ HİÇ YARI YOLDA BIRAKMADI”

Otomobilinin içerisinde kendisini mutlu hissettiğini anlatan Mendrina, “Sadece kliması olmadığı için yazın biraz zorluk yaşıyorum. Onun dışında köy ve yaylalara çok rahat çıkıyorum. Hatta geçen arazi aracıyla turistler yayla yolunda kalmıştı ancak benim aracım beni hiç yarı yolda bırakmadı. Arazi aracı yolda kalıyor ama benim Şahin hiç durmuyor” dedi.

Görenlerin “Otomobil devi bir ülkeden geliyorsun ama neden 30 yaşındaki Şahin’e biniyorsun?” diye sorduğunu kaydeden Mendrina, “Bu otomobil bana nostaljiyi yaşatıyor. Bana iyi geliyor. Beni görenler hemen hatıra fotoğrafı çektirmek istiyor. Bazen komik anlar da yaşıyorum. Polis ve jandarmalar beni durduruyor. Alman olduğumu görünce çok şaşırıyor ve ‘Alman bile Şahin kullanıyor’ diye gülüyorlar. Benzin istasyonundakiler hepsi beni iyi tanıyor” diye konuştu.

“ALMAN ARABALARI İSTEMİYORUM”

Mendrina, “Ben Alman arabaları istemiyorum. Şahin’leri çok seviyorum. Uzun yıllar binmeyi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

İlçede her yıl düzenlenen Sea To Sky Enduro Yarışları’nın da organizatörlerinden olduğunu belirten Mendrina, “Sadece gönüllü olarak bu yarışların organizasyonunda çalışıyorum. Türkiye’nin tanıtımı için bunu yapıyorum. Herkesin Kemer’i görmesini ve dünyada daha fazla tanınmasını istiyorum. Gönüllü turizm elçiliği de yapıyorum” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

xxx