Altın Fiyatları Neden İlerlemiyor? Analistler Yorumluyor!

Altın fiyatları 2.040 dolarlık kritik dirençte tutunmaya devam ediyor. Ancak bazı analistlere göre değerli metalin mevcut aralığından çıkması için yeni bir katalizöre veya en azından Federal Reserve’in para politikası yörüngesine ilişkin daha fazla içgörüye ihtiyacı var.

Altın fiyatları yeni bir katalizöre ihtiyaç duyuyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, parlak metal haftaya nispeten sakin bir başlangıç yaptı. Altın piyasası, ABD dolar endeksinin tatil boyunca durgun seyretmesi nedeniyle dolardan fazla bir yön görmüyor. Sarı metal yeni yılda 2.000 doların üzerinde başlamayı ve sürdürmeyi başardı. Bununla birlikte, piyasa Federal Reserve’in para politikasına ilişkin daha fazla rehberlik bekliyor. Bazı analistler ise bu süreçte altının konsolide olmaya devam edeceğini tahmin ediyor.

Bireysel satış verisi altın fiyatları için yeni bir hayat sunabilir!”

Bu arada, piyasalar bu yıl agresif faiz indirimlerini fiyatlamaya devam ediyor. Beklentiler, Fed’in gevşeme döngüsünün Mart ayında başlaması yönünde. Ancak merkez bankacıları bu fikre çok da sıcak değil. Yaptıkları açıklamalarla da bu fikri benimsemediklerini gösterdiler. Bu arada, Çarşamba günkü bireysel satış verileri piyasa için önemli. Bazı analistlere göre, bu veriler altın için bir miktar dalgalanma yaratabilir. Pepperstone Araştırma Müdürü Chris Weston, altın fiyatları için şu değerlendirmeyi yapıyor:

Zayıf bir ABD bireysel satış verisi altın boğaları için yeni bir hayat sunabilir. Böylece, altın fiyatları 2.075 dolar hedefine doğru ilerleyebilir.

Ralli için altının 2.100 doları kırması ve üzerinde tutunması gerekiyor!

Bu arada, altın yerini korumaya devam ediyor. Ancak, yeni yatırımcılar kenarda durmayı tercih ediyor. Trade Nation Kıdemli Piyasa Analisti David Morrison, yeni yatırımcıları piyasaya çekmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor. Analist, bu konudaki görüşlerini şu şekilde açıklıyor:

Mevcut altın fiyatı ile 2.000-2.010 dolar civarındaki ana destek arasında iyi bir temiz su var. Ancak boğaların daha önemli bir ralli olasılığını önemli ölçüde artırmak için altının 2.100 doları kırdığını ve üzerinde tuttuğunu görmeleri gerekiyor.

Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, altın fiyatları için kritik seviye olarak 2.060 doları gösteriyor. Altının bu seviyenin üzerine çıkması halinde piyasa momentumunun 2.088 dolara kadar çıkabileceğini kaydediyor.

Yatırımcıların piyasaya girmesi için ne gerekiyor?

Fed’in kısıtlayıcı para politikasını sürdürmesi nedeniyle yatırımcılar altın piyasasına girmekte isteksiz davranıyor. Bazı analistler, yatırımcıların kenara çekilip toplu halde piyasaya geri dönmeden önce altın piyasalarının gerçek bir faiz indirimi görmesi gerektiğini söylüyor.

Güvenli liman talebinin altını 2.100 dolara itmesi mümkün

Cansız yatırımcı talebi, geçen hafta son dört yılın en düşük seviyesine gerileyen altına dayalı borsa yatırım fonlarında kritik bir tema olmaya devam ediyor. Altın nötrde kalsa da analistler, güvenli liman talebinin kritik destek sağlamaya devam etmesi nedeniyle değerli metalde keskin bir düşüş görmeyi beklemiyor. Analistler, Orta Doğu’daki gerilimin daha da tırmanmasının muhtemelen altına yönelik güvenli liman talebini artıracağını öngörüyor. Bu durumda analistlere göre, altın fiyatlarının 2.100 dolara kadar yükselmesi mümkün.

Bir yanıt yazın

xxx