Burkina Faso’da darbe girişimi başarısız oldu

Burkina Faso askeri yönetimi, 26 Eylül‘de darbe söylentileri sonrası çok sayıda göstericinin sokağa inmesine sebep olan olaylarda istihbarat ve güvenlik servisleri tarafından bir darbe girişiminin engellendiğini açıkladı.

ÇOK SAYIDA KİŞİ GÖZALTINDA

Darbe girişimiyle ilgisi bulunan çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildirilen açıklamada, hükümetin olayı bütün çıplaklığıyla gün yüzüne çıkaracağı vurgulandı. Darbe girişimine karışan ancak kaçmayı başaranların güvenlik güçlerince arandığı belirtilen açıklamada, darbeye kalkışanların ülkeyi kaosa sürüklemeye çalıştığı ifade edildi.

SÖYLENTİYİ DUYAN SOKAĞA İNMİŞTİ

26 Eylül‘de darbe söylentileri sonrası başkent Vagadugu’da çok sayıda gösterici sokağa inmiş ve devlet lideri İbrahim Traore’ye destek sloganları atmıştı.

10’A YAKIN DARBE YAŞANDI

Yaklaşık 20 milyon nüfuslu ülke, bağımsızlığını kazandığı 1960’tan bu yana 10’a yakın askeri darbe gördü. Terör olaylarının artışa geçmesinin ardından Ocak 2022’de Yarbay Paul-Henri Sandaogo Damiba’nın yönetime el koyduğu ülkede bir darbe de Eylül 2022’de Yüzbaşı İbrahim Traore tarafından yapılmıştı. Traore, darbeden bir ay sonra yemin ederek geçiş dönemi devlet başkanı olarak göreve başlamıştı.

Kaynak: AA / Dünya

Bir yanıt yazın

xxx