Çocukları felç ve kalp krizine götürüyor

Uzmanlara göre, çocukları yüksek kalorili, yağlı ve şekerli diyetlerle beslemek, ergenlik döneminde kan damarlarına zarar verebilir. Yapılan yeni bir araştırma, daha fazla kalori, yağ ve şeker tüketen gençlerin 17 yaşında daha sert arterlere sahip olduğunu ortaya koydu.

Öte yandan, sebze, meyve, fasulye, baklagiller, balık ve Akdeniz tipi diyetle beslenen çocuklarda arter sertleşmelerinin daha az olduğu gözlendi.

YÜKSEK KALORİ VE DAMAR SERTLİĞİ

British Journal of Nutrition’da yayınlanan araştırma, 4.700’den fazla çocuğun verilerini içeriyor. 7 ila 10 yaşları arasında yüksek kalorili, yağlı ve şekerli diyet uygulayan çocukların, 17 yaşında daha sert arterlere sahip oldukları belirlendi.

Akdeniz diyeti uygulayan çocuklarda ise 17 yaşında arter sertliğinin daha az olduğu gözlemlendi.

Bristol Üniversitesi’nden Dr. Genevieve Buckland, araştırmalarının çocukluk döneminden itibaren dengeli beslenme alışkanlıklarının önemini vurguladığını belirtti.

Kalp sorunları riskini azaltmak adına bu alışkanlıkların geliştirilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Ayrı bir çalışma da ergenlik dönemindeki yüksek kolesterol seviyelerinin erken kalp hasarına ve ölüme neden olabileceğini ortaya koydu.

Bu nedenle uzmanlar, hükümetin abur cubur pazarlamasını engelleyen ve tuz ile şeker içeriğini azaltmaya teşvik eden kapsamlı bir yaklaşım benimsemesi gerektiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

xxx