Danimarka ve Çin’i Alarma Geçiren Yeni Pnömoni Virüsü Yetkilileri Panikletti

Geçtiğimiz günlerde Avrupa’nın bazı bölgelerinde bir çeşit zatürre olan pnömoni görüldü. Bu sene, çocuklarda zatürre vakalarında artış bildiren birçok Avrupa ülkesi var, bu durum tıpkı covid 19 zamanında yaşananlar gibi Çin’deki enfeksiyonlardaki artışa benziyor. Gelin hafif solunum yolu enfeksiyonlarından zatürreye kadar neden olabilen bir bakteri olan mycoplasma pneumoniae nedir öğrenelim…

Kaynak: https://www.euronews.com/next/2023/12…

Zatürre akciğerlerin hava keseciklerinin iltihaplanmasına neden oluyor.

Bu keseciklerin irinle dolmasına yol açıyor. Bu durum, öksürük veya nefes alma zorluğu gibi belirtilere sebep olur. 2023 içinde altı ülke şu ana kadar mikoplazma pnömonisi enfeksiyonlarında artış bildirdi. Ayrıca, covid 19 pandemisi sırasında maske takmaktan dolayı yayılamaması ve sınırlı bulaşma nedeniyle de bu yıl kötüleşmiş olabilir, diye düşünülüyor.

“Yeni bir salgına sebebiyet verebilir.”

Aralarında Danimarka ve Fransa’nın da bulunduğu bazı ülkeler vaka sayısındaki artışı bir ‘salgın’ olarak sınıflandırdı. Bu durum, zatürre hastalığının anlaşılmasını ve tedavi yöntemlerinin belirlenmesini daha da önemli hale getiriyor.

Peki pnömoni belirtileri nelerdir?

Danimarka’nın Statens Serum Enstitüsü’nde kıdemli araştırmacı olan Hanne Dorthe Emborg doktorlar tarafından yapılan testlerin yüzde 10’dan fazlasının mycoplasma için pozitif olduğunda bunun bir salgın olarak kabul edildiğini söyledi.

“Çok hızlı yayılan bir hastalık değil. Genellikle öksürük ve yorgunluk hissi, baş ağrısına sebebiyet verir.”

‘Bu genellikle grip benzeri belirtiler olacak, ancak genellikle çok fazla öksürük olur. Eğer bu durum oldukça uzun bir süre devam ederse, bu mycoplasma pneumonia olabilir.’ diyor Dr. Emborg.

Covid sebebiyle yayılımı azalmıştı.

Pnömoni’nin ana sebeplerinden biri olan mycoplasma pneumoniae bakterisi hakkında 2020 yılında gözetim çalışmalarına başlayan araştırmacılar Mike Beeton ve Patrick Meyer Sauteur, covid 19 kısıtlamaları nedeniyle diğer solunum yolu enfeksiyonları gibi bu bakterinin de vakalarının azaldığını bulmuşlardır.

Enfeksiyonun uluslararası gözetimini koordine eden uzmanlara göre;

Son altı ayda mycoplasma pneumoniae enfeksiyonlarının sayısında artış gözlemlediklerini belirtiliyor. Nisan ve Eylül 2023 tarihleri arasında 24 ülkeden alınan gözetim verilerini analiz eden uzmanlar, vakaların Avrupa ve Asya’da daha yüksek olduğunu tespit ettiler. Danimarka, İsveç, İsviçre ve Galler’de daha çok olduğu gözlemlendi.

Son zamanlarda birçok Avrupa ülkesi vaka sayısında artış bildirdi.

Danimarka sağlık yetkilileri, yazdan bu yana mycoplasma pneumoniae enfeksiyonlarında bir artış olduğunu ve ‘normalden çok daha fazla vaka’ olduğunu belirtti. Bu durum, enfeksiyonun yayılımının ve etkisinin ciddiyetini gözler önüne seriyor.

Bir yanıt yazın

xxx