Erdoğan’ın ziyareti Almanya basınında: ‘Diplomatik değil korkakça’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 17 Kasım Cuma günü Almanya’nın başkenti Berlin’e yaptığı ziyaret ve mevkidaşı Frank-Walter Steinmeier ve Başbakan Olaf Scholz ile görüşmesi ülke basınında da geniş yer buldu.

DER SPIEGEL: ERDOĞAN’IN ZORLU ZİYARETİ

Der Spiegel dergisi, “Erdoğan’ın zorlu ziyareti” üst başlığıyla paylaştığı haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanyalı bir gazetecinin sorusuna yanıt verirken söylediği “Bizi tehdit etmeyin” sözlerine başlığında yer verdi. Haberde, “Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kısa bir ziyaret için Berlin’e geldi. İsrail konusunda daha ölçülü sözler kullanmaya çabalasa da bir gazetecinin sorusu karşısında sinirlendi” denildi.

‘OTOKRATLAR VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜYLE İLGİLİ DURUM BÖYLEDİR’

Martin Knobbe imzalı haberde, ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Otokratlar ve ifade özgürlüğüyle ilgili böyle bir durum vardır: Bunu resmi ziyaretlerde zorunlu basın toplantısı yapılırken hissedebilirsiniz. Tipik olarak her iki taraftan da yani ev sahibi ülkeden gazeteciler de ziyarete gelen kişiye eşlik eden gazeteciler de iki, bazen üç soru sorabilirler; bunlar çoğu zaman acil, tartışmalı konular hakkındadır. Sadece bazen soru sorulmasına izin verilmez ki bu da ev sahibi ya da ziyaretçi hakkında çok şey söyler.”

‘SCHOLZ BU SEFER İTİRAZ ETMEYE ÇALIŞTI’

Erdoğan’ın ziyareti sırasında ve basın toplantısında kendisine eleştirel soruların sorulup sorulmayacağının merak konusu olduğuna dikkat çeken Der Spiegel, Scholz ve Erdoğan’ın basın toplantısı sırasında her iki taraftan da birer soru sorulmasına izin verildiğini hatırlattı.

Almanya Başbakanı Scholz’un Filistin lideri Mahmud Abbas ile 2022 yılında yaptığı ve Abbas’ın İsrail’in Filistin halkına yaşattıklarını ‘soykırım’a benzettiği basın toplantısını hatırlatan Der Spiegel, Almanya Başbakanı’nın bu sefer ziyarete gelen liderin sözlerini yanıtsız ya da itirazsız bırakmamaya çalıştığına işaret etti.

DIE ZEIT: UTANÇ VERİCİ BİR ZİYARET

Almanya’nın Die Zeit gazetesi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Berlin ziyareti ile ilgili haberine “Utanç verici bir ziyaret” başlığını attı. Der Spiegel’in aksine Die Zeit, Scholz’un Erdoğan’ın Hamas ile ilgili sözlerine itiraz etmediğini belirterek şu değerlendirmede bulundu: “Türk Cumhurbaşkanı’nın Berlin’de Hamas ile ilgili tezlerini yaymasına izin veriliyor. Peki ya Başbakan Scholz? Karşı çıkmıyor. Bu diplomatik değil korkakça.”

FAZ: ERDOĞAN SUÇLAMALARINI YİNELEMEDİ

Die Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) gazetesi ise Erdoğan’ın ziyaretine ilişkin haberinin başlığında mültecilere ilişkin bir detaya yer verdi.

Gazete, “Scholz, Erdoğan’a sığınma başvurusu reddedilmiş kişilerin geri alınması konusunda çağrıda bulundu” başlıklı haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce yaptığı açıklamalarda İsrail’i ‘terör devleti’ olarak nitelendirdiğini ve ‘faşizm’ ile suçladığını hatırlatarak Erdoğan’ın bu sefer bu ifadeleri kullanmadığına dikkat çekti.

TAZ: BAŞBAKANLIKTA 2 DEVLETLİ ÇÖZÜM

Die Tageszeitung (taz) gazetesi de “Başbakanlık’ta iki devletli çözüm” başlıklı haberinde, “Türkiye Cumhurbaşkanı İsrail’in Gazze’deki saldırılarını tek taraflı olarak eleştirdi. Ancak bölgeye ilişkin vizyon söz konusu olduğunda iki lider de aynı fikirdeydi” diye yazdı.

‘Erdoğan’ın Başbakanlık’ta sanki kamera ışıklarını hiç bırakmak istemiyor gibi göründüğü’ gözlemini paylaşan gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hamas’ın saldırılarına değinmediğini, Scholz’un ise bunu doğrudan yaptığını yazdı.

Taz, iki liderin İsrail-Filistin çatışmalarına ilişkin görüşleri ne kadar farklı olursa olsun şaşırtıcı bir şekilde iki devletli çözüm konusunda hemfikir olduklarının altını çizdi.

SZ: BİR PARÇA FİKİR BİRLİĞİ

Die Süddeutsche Zeitung (SZ) gazetesi ise Erdoğan’ın Almanya ziyaretine ilişkin haberinde “Scholz ve Erdoğan: Bir parça fikir birliği” değerlendirmesine başlığında yer verdi.

Gazete, taz’a benzer bir şekilde şu gözlemi paylaştı: “Başbakan Scholz ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ortak basın toplantısında iki devletli çözüm çağrısında bulundu. Bunun dışında Gazze savaşına ilişkin görüşleri birbirinden ayrıldı.”

BILD: ERDOĞAN’IN SCHOLZ İLE HAVUÇ-SOPA OYUNU

Bild gazetesi ise Erdoğan’ın ziyaretine ilişkin “Erdoğan’ın Scholz ile havuç-sopa (ödül-ceza) oyunu” başlıklı haberinde, Cumhurbaşkanı’nın kısa ziyaretini uzun bir konuşma için kullandığını, Hamas’ın rehin tuttuğu kişileri İsrail’deki hapishanelerde tutulan ‘teröristler’ ile bir tuttuğunu yazdı. Scholz’un da söz konusu ‘oyuna’ katıldığı gözlemini paylaşan gazete, Scholz’un her şeyden önce İsrail’in Hamas tarafından saldırıya uğradığına, bu sebeple kendisini savunma hakkının olduğuna dikkat çektiğini bildirdi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

xxx