Erzurum’da muhalefetin büyükşehir belediye başkan adayları bekleniyor

Emrullah Bayrak

ERZURUM – Yerel seçim tarihi yaklaşırken siyasi partiler de il ve ilçelerde göstereceği belediye başkan adaylarını belirlemeye çalışıyor.

Büyükşehir olan Erzurum’un 20 ilçesi bulunuyor. Merkez ilçeler Yakutiye, Palandöken ve Aziziye. Diğer ilçeler ise Aşkale, Çat, Hınıs, Horasan, İspir, Karayazı, Karaçoban, Köprüköy, Narman, Olur, Oltu, Pazaryolu, Pasinler, Şenkaya, Tekman, Tortum ve Uzundere.

Erzurum’da Cumhur İttifakı ortakları AK Parti ile MHP, mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’i üçüncü dönem için yeniden aday gösterdi.

Cumhur İttifakı’nda pazarlık konusu olan merkez ilçe Aziziye, AK Parti’de kaldı. MHP ise İspir, Olur ve Uzundere’den belediye başkan adayı açıkladı. Bu ilçelerde aday çıkarmayacak olan AK Parti’nin bu hafta merkez ilçeler ile diğer ilçelerden göstereceği adayları açıklaması bekleniyor.

Erzurum’da muhalefet partileri de aday belirleme çalışmalarına devam ediyor. CHP; Oltu, Tortum ve Çat ilçelerinde adaylarını açıkladı. DEVA Partisi de Palandöken ile Hınıs’ta adaylarını duyurdu. Yeniden Refah Partisi ise 11 ilçede belediye başkan adayını açıkladı.

Fakat muhalefet partilerinden şimdiye kadar Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayını açıklayan çıkmadı.

AKŞENER’İN AÇIKLADIĞI ADAY AK PARTİ’YE GEÇTİ

Geçen dönem Millet İttifakı ortaklarından İYİ Parti, Erzurum’dan bir milletvekili çıkarmıştı. Ancak son genel seçimlerde CHP ve İYİ Parti ayrı ayrı aday gösterdiklerinden dolayı hiçbiri milletvekili çıkaramadı. İYİ Parti yerel seçimlerde de tek başına aday gösterme kararı aldı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Yakutiye Belediye Başkan adayı ilan ettiği Fatih Güneyin AK Parti’ye geçti. İYİ Parti’nin önceki dönem İl Başkanı Fatih Güneyin, Yakutiye İlçe Başkanı Ömür Dadaş, Aziziye İlçe Başkanı Osman Temur ve teşkilatları AK Parti’ye katıldı. İYİ Parti de şimdiye kadar belediye başkan adayı gösterme konusunda beklentiyi karşılamaktan uzak duruyor.

Erzurum seçmeni, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’i yeniden tercih ederse Sekmen, şehrin tarihinde ilk defa üst üste üç dönem belediye başkanlığı yapan kişi olacak. Ancak seçmen, Sekmen tercihini kullanmadan önce muhalefet partilerinin göstereceği büyükşehir belediye başkan adaylarını bekliyor. Muhalefetin, halkın yönelebileceği bir adayı göstermesi halinde sandıkta Sekmen’in zorlanacağı ifade ediliyor.

ERZURUM’DA ANA MUHALEFET CHP OLDU

CHP Erzurum İl Başkanı Serhat Can Eş, şimdiye kadar üç ilçe belediye başkan adayını açıkladıklarını belirterek, AK Parti’nin adaylarını açıklaması sonrası kendi adaylarını duyuracaklarını söyledi.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı için şehrin çok tanınmış mimarlarından birini aday göstereceklerini anlatan Eş, “Şu an beş ilçeyi de alabilecek durumdayız. Şenkaya, Çat, Hınıs, Tortum ve Oltu” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in İYİ Parti ile ittifak yapılması için çok uğraştığını dile getiren Eş, şunları söyledi:

“Bu konuda bizim suçumuz yok. İttifaka çok olumlu bakıyoruz. Ama İYİ Parti’nin tavrı işi çıkmaza soktu. Erzurum’da şu an ana muhalefet partisi konumuna da biz geldik. Yakutiye’de İYİ Parti’den istifa eden iki meclis üyesi CHP’ye katıldı. Erzurum bizim açımızdan oldukça iyi gidiyor. Kimse kendini tek sanmasın. CHP olarak dimdik ayaktayız. Mehmet Sekmen’e de ciddi bir muhalefet yapıp elinden belediye başkanlığını alacağımızı düşünüyorum. Erzurum’da bu dönem çok büyük bir sürpriz olabilir. Çünkü insanların muhalefet olarak tek umudu biz kaldık. Başka bir muhalefet kalmadı. CHP’deki değişimin Erzurum’a çok büyük bir etkisi oldu. Bir ayda 300’e yakın üye yaptık. Önümüzdeki hafta tüm adaylarımızı açıklayacağız. 20 ilçede de aday çıkaracağız. Yerel seçimlerde iddialıyız.”

YENİDEN REFAH PARTİSİ, AK PARTİ İLE İTTİFAK YAPMAYACAK

Yeniden Refah Partisi Erzurum İl Başkanı Adnan Bozan, şimdiye kadar 11 ilçenin belediye başkan adayını açıkladıklarını söyledi.

Bu ayın sonuna kadar Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayını açıklayacaklarını belirten Bozan, kendisinin kesinlikle aday olmayacağını vurguladı.

Erzurum’da kendi parti logo ve adaylarıyla seçime katılacaklarını aktaran Bozan, AK Parti başta olmak üzere herhangi bir partiyle ittifaklarının olmayacağını dile getirdi.

Mehmet Sekmen’in yeniden aday gösterilmesi konusunda bir değerlendirme yapmayan Bozan, şöyle devam etti:

“Bizim adayımız, gerçekten Erzurum’u kuşatacak, problemleri çok iyi bilen, projesi olan, istihdam ve üretim noktasında farkını ortaya koyacak biri olacak. Biz kazanan parti olacağız. Hem maddi hem de manevi kalkınmanın merkezinin ‘Yeniden Refah Partisi, Milli Görüş, Adil Düzen’ olduğunu bütün Türkiye ve dünyaya haykıracağız. Bütün ilçelerimizle istişarelerimiz devam ediyor. Amacımız kazanabileceğimiz, kazandıktan sonra insanlarımıza hizmet noktasında çalışmalar yapacak ve insanlarımızın hakkını koruma noktasında adil olacak adaylarla yürümek istiyoruz. Bu konuda da çalışmalarımız devam ediyor.”

Bir yanıt yazın

xxx