Gazeteci Seyit Evran için Qamişlo’da cenaze töreni

Suriye’nin Qamişlo (Kamışlı) kentinde, kalp krizi nedeniyle yaşamını yitiren gazeteci Seyit Evran’ın cenazesi defnedildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, 22 Eylül günü tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Seyit Evran ve 17 Eylül’de SİHA saldırısı sonucu öldüğü açıklanan YPG komutanı Aslan Qamişlo için tören düzenlendi.

Qamişlo kentindeki cenaze töreninde Evran’ın naaşına “Özgür Basın Birliği” (YRA) bayrağı örtüldü.

Törende konuşan TEV-DEM (Demokratik Toplum Hareketi) Eş Başkanı Ruken Ehmed, “Seyit yoldaş kalemiyle, kamerasıyla ve basın çalışmalarıyla halkın mücadelesini ve şehitlerin fedakarlığını gösterdi” dedi.

Özgür Basın Birliği adına konuşan gazeteci Stêrk Gulo, Evran’ı 30 yıldır tanıdığını belirterek, “Seyit, Rojava, Bakur, Başur ve Rojhilat halkını çok severdi. Şeyh Said devriminde zulme karşı başkaldıran Hene ilçesi Kürtlerindendi. ‘Dedem, Şeyh Said’le birlikte bu mücadeleye başladı’ derdi. Bir gün bile hakikat yolunda geri adım atmadı. Rojava Devrimi başladığında Seyit, kalemi ve kamerasıyla Rojava’ya gitti. Halkının sesini dünyaya ulaştırmaya çalıştı” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Evran ve Qamişlo’nun cenazeleri defnedildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

xxx